Reklama

Koniec kąpieli w Jeziorze Maltańskim! W tym sezonie nie będzie miejskiego kąpieliska

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Maciej Kopiński
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Maciej Kopiński

Powody są dwa.

W tym roku poznaniacy będą mogli korzystać z czterech miejskich kąpielisk - dwóch nad Jeziorem Kierskim oraz po jednym nad Rusałką i Jeziorem Strzeszyńskim. Nie będzie kąpieliska nad Jeziorem Maltańskim. - Zawsze na nasz wniosek Rada Miasta uchwala kiedy zacznie się i zakończy sezon kąpielowy w Poznaniu, a także ile będzie miejskich kąpielisk - mówi nam Filip Borowiak z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

POSiR postanowił w tym roku nie wnioskować o otwarcie kąpieliska na poznańskiej Malcie. - Nie ma przesłanek, by to kąpielisko otwierać. Po pierwsze zainteresowanie mieszkańców kąpielami w tym jeziorze jest niewielkie, a po drugie, tylko w ubiegłym sezonie kąpielisko było nieczynne przez 60 dni ze względu na kwitnące sinice. A cały sezon trwał 2,5 miesiąca. W roku 2021 tych dni było 36, a w 2020 26. Mimo wykonywania zabiegów, które mają poprawiać stan wody, z roku na rok jest coraz gorzej - tłumaczy.

POSiR uznał, że wydawanie kilkudziesięciu tysięcy złotych na kąpielisko, które prawdopodobnie przez większość sezonu będzie nieczynne, jest złym pomysłem. Ale czy jeszcze kiedyś wykąpiemy się w Malcie? - Dbanie o stan wody w jeziorze jest trudne, bo na dobrą sprawę wszystko zależy od jakości wody w Cybinie, która wpływa do Malty. Ale nie poddamy się, nie stawiamy krzyżyka na tym akwenie i na pewno będziemy wykonywać zabiegi mające poprawić sytuację.

Sezon kąpielowy na pozostałych kąpieliskach zacznie się 3 czerwca i potrwa do końca sierpnia.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro