Reklama

Poznański magistrat rozsyła wiadomość do mieszkańców: doszło do ataku hakerskiego, "naruszenie bezpieczeństwa u naszego dostawcy usług SMS"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pexels / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pexels / pixabay.com

O co chodzi?

We wtorek w godzinach popołudniowych do mieszkańców Poznania zaczęły przychodzić wiadomości SMS od Urzędu Miasta Poznania. - Urząd Miasta Poznania informuje o naruszeniu bezpieczeństwa u naszego dostawcy usług SMS - można przeczytać w komunikacie, w którym podano też link do komunikatu na ten temat.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Oto jego treść:

Szanowni Państwo,

informujemy, że w dniu 19 kwietnia 2023 r. w podmiocie (Vercom S.A. z siedzibą w Poznaniu -SerwerSMS.pl) z usług, których korzysta Urząd realizując wysyłkę SMS na wskazane przez klientów numery telefonów w związku z realizacją zadań JST (np. rezerwacja wizyt, powiadomienie o odbiorze dokumentów itd.) stwierdzono naruszenie bezpieczeństwa, polegające na uzyskaniu danych logowania do systemu oraz nieautoryzowanego dostępu do fragmentu archiwalnej bazy danych o przeprowadzonych wysyłkach SMS do naszych Klientów. Przyczyną zdarzenia był atak hackerski.

Na skutek opisanego zdarzenia uzyskano dostęp do Państwa numeru telefonu oraz treści przekazywanych komunikatów z Urzędu Miasta Poznania. Informujemy, że w komunikatach nie znajdowały się inne Państwa dane.

Otrzymaliśmy zapewnienie od naszego Wykonawcy, że podatność w systemie wykorzystana do przeprowadzenia ataku została zidentyfikowana i usunięta, a Państwa dane są bezpieczne.

Informujemy, że wdrożono szereg działań prewencyjnych zapobiegających wystąpieniu podobnego zdarzenia w przyszłości. Platforma jest stale monitorowana pod kątem wszelkiej podejrzanej aktywności.

Wykonawca niezwłocznie poinformował o powyższym Policję oraz zgłosił naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W trosce o bezpieczeństwo Państwa danych, w celu zminimalizowania ewentualnych negatywnych skutków naruszenia zalecamy Państwu:

* zachowanie czujności odnośnie nieoczekiwanych wiadomości, połączeń w szczególności od nieznanych nadawców. Zalecamy dokładne analizowanie kierowanych do Państwa komunikatów zawartych w wiadomościach SMS oraz połączeniach, które mogą być próbą pozyskania większej ilości danych.

* zachowanie ostrożności przy otwieraniu linków lub załączników z podejrzanych wiadomości.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub chcieliby Państwo przekazać nam dodatkowe informacje w związku z zaistniałym zdarzeniem, prosimy o kontakt z naszym Inspektorem Ochrony Danych na adres e-mail: [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro