Reklama
Reklama

Jak e-recepta zrewolucjonizowała Polskę

8 stycznia 2020 roku to przełomowa data w Polskiej medycynie. Od tego dnia istnieje obowiązek wystawiania recepty w formie elektronicznej.

E-recepta jest do dokument elektroniczny, który zastąpił papierową, tradycyjną receptę. E-receptę realizuje się na podstawie czterocyfrowego kodu otrzymanego SMS-em i/lub e-mailem. To od pacjenta zależy, jaką opcję wybierze na Internetowym Koncie Pacjenta poprzez podanie w zakładce "Moje dane" swojego numeru telefonu oraz adresu e- mail. W momencie gdy poda obydwie możliwości, przy każdej e-recepcie będzie otrzymywał zarówno SMS-a z czterocyfrowym kodem, jak i e-mail z receptą w formie PDF z systemu e-zdrowie. E-receptę możesz również odebrać w aplikacji mojeIKP w telefonie. Oczywiście jest ona również dostępna dla Ciebie po zalogowaniu na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Na życzenie pacjenta lekarz może przekazać ją w formie papierowej.

Zasady realizacji e-recepty
Dzięki e-recepcie w momencie, gdy lekarz przepisał Ci więcej leków nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji, a każdy lek możesz wykupić w dowolnej aptece. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że na e-recepcie masz przepisane 2 różne leki, a tylko jeden jest dostępny w danej aptece "od ręki" nie musisz czekać, aż dany lek zostanie dowieziony i go zamawiać do odbioru w innym czasie. Możesz po prostu udać się do innej apteki, gdzie dostępny będzie od razu. E-receptę można zrealizować w każdej aptece w całej Polsce. Warto nadmienić, że e-recepta jest zawsze czytelna zarówno dla pacjenta, jak i farmaceuty. Nie ma więc ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek. Najważniejsze jest to, że nie ma możliwości, że ją zgubisz. Nawet jeżeli omyłkowo usuniesz SMS-a czy e-maila z 4-cyfrowym kodem, Twoja e-recepta dalej będzie widoczna po zalogowaniu na Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce "e-recepta". Dodatkowym plusem jest to, że w każdej chwili na IKP możesz sprawdzić, jak lek przyjmować, ponieważ na e-recepcie znajdziesz również informację o dawkowaniu. W przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji telefonicznej lub online z lekarzem kolejną e-receptę możesz odebrać na portalu bez wizyty w placówce medycznej. Osoby korzystające z aplikacji mojeIKP mogą odbierać powiadomienia o wystawionych e-receptach bezpośrednio na telefon. Jeżeli nie chcesz za każdym razem wykupując lek na receptę podawać swojego numeru PESEL, możesz pokazać kod QR na ekranie swojego telefonu farmaceucie. W aplikacji możesz ustawić przypomnienie o zażywanych lekach, poprzez ustawienie, czy dany lek musi być zażywany naczczo czy po posiłku, o której godzinie, czy jaką jest dawka. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość podejrzenia ulotki danego leku. Pobierając e-receptę na urządzenie mobilne w formie .pdf jako plik do wydruku, można wysłać go do innej osoby za pomocą komunikatorów internetowych, czy poczty elektronicznej.

Początki e-recepty w Polsce
Przełomowym okresem w Polsce był marzec 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Był to wielki sprawdzian dla zastosowanych w e-recepcie rozwiązań technologicznych, ale i funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia. Dziś wiemy, że e-recepta zdała egzamin. Dzięki cyfryzacji możliwe było załatwianie spraw związanych ze zdrowiem, całkowicie online bez wychodzenia z domu.
Wprowadzona została również e-recepta ważna przez 365 dni, dzięki której pacjenci z chorobami przewlekłymi mogą zaoszczędzić czas i ograniczyć liczbę kontaktów z placówką medyczną, tylko po to aby otrzymać e-receptę na kontynuację leczenia.
Rewolucja, z którą przyszło nam się zmierzyć, choć na początku wydawała się czymś abstrakcyjnym, dziś jest dużym plusem zarówno dla pacjenta jak i dla lekarzy i pozostałego personelu medycznego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro