Reklama
Reklama

Poznaniacy pojadą na finał Imagine Cup 2009 w Egipcie

Zespół Demoscene Spirit składający się ze studentów matematyki i informatyki UAM zwyciężył w polskim finale konkursu Imagine Cup 2009. Poznaniacy brali udział w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Zwycięski projekt to urządzenie Isis, które umożliwi kobietom w ciąży badanie pracy serca płodu.

Jury konkursowe przed ogłoszeniem werdyktu przyznało, że w tym roku dokonanie wyboru było bardzo trudne. Członkowie komisji spierali się, czy przyznać pierwsze miejsce Isis, czy urządzeniu do przekładania partytury muzycznej na alfabet Braille'a. Oba projekty były wykonane przez studentów z Poznania. Ostatecznie zwyciężył Demoscene Spirit w składzie: Marta Łuczak, Agata Majewska, Szymon Majewski i Łukasz Minichiewicz pod opieką Tomasza Gdali.

Wśród 10 drużyn, które dostały się do ścisłego krajowego finału, aż 3 ekipy były z Poznania. Ich zadaniem było stworzenie takiego urządzenia, które pomogłoby rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości. Oceniano m.in.innowacyjność ifunkcjonalność projektów.

Zwycięskim urządzeniem jest Isis, który mierzy pracę serca płodu w łonie matki. Wynalazek ma ułatwić matkom życie podczas ciąży - nie będą musiały jeździć do szpitala na badania. Wystarczy regularne badanie Isis w domu, by dowiedzieć się, czy serce płodu dobrze pracuje.

Drugie miejsce zajął zespół kAMUflage także znaszego miastaw składzie: Małgorzata Domańska, Michał Białecki, Jacek Szymczak i Michał Wasilewicz. kAMUflage zaprojektował komputerowego tłumacza nut na język Braile'a.

Imagine Cup 2009 toprestiżowy konkurs organizowany przez Microsoft. Światowe finały rozpoczną się 3 lipca w Kairze.Najlepsze drużyny będą rywalizować w 9 kategoriach: Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, MashUp, Fotografia, Film Krótkometrażowy, Design, Robotyka i Algorytmy, Projektowanie Oprogramowania.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro