Reklama
Reklama

Kobieta ubrana w hidżab jako terrorystka w policyjnych ćwiczeniach. W sieci zawrzało

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

Wracamy do wtorkowych ćwiczeń policji w Poznaniu.

Ćwiczenia policji i amerykańskiego FBI odbywały się w naszym mieście we wtorek, co szczegółowo relacjonowaliśmy. Były powiązane z poniedziałkowymi ćwiczeniami, które odbywały się w Warszawie - tam doszło do ataku terrorystycznego w metrze. Scenariusz poznańskich ćwiczeń zakładał, że w mieście może przebywać kobieta powiązana z zagranicznymi grupami ekstremistycznymi. Służby zostały postawione w stan gotowości. Podczas sprawdzania tego miejsca policjanci zauważyli zaparkowany samochód. Siedzący wewnątrz kierowca zagroził policjantom, że jeśli podejdą to zdetonuje ładunek wybuchowy.

Na terenie parku Chopina znaleziono kilka osób z objawami zatrucia, a kobieta na widok policji uciekła. Przy jednym z mężczyzn znaleziono natomiast przedmiot przypominający bombę. Policjanci zaczęli szukać kobiety, która w końcu pojawiła się na Rynku Bernardyńskim z zapalnikiem do ładunku wybuchowego przytwierdzonego do kamizelki. Ostatecznie ją zatrzymano, podobnie jak cztery inne osoby.

Ćwiczenia trwały kilka godzin i spowodowały spore utrudnienia w rejonie parku Chopina i Rynku Bernardyńskiego. Ale to wygląd kobiety odgrywającej główną rolę w ćwiczeniach wzbudził największe kontrowersje. Szybko bowiem okazało się, że kobieta była ubrana hidżab sugerujący, że jest muzułmanką. W sieci natychmiast pojawiły się opinie, że to pogłębianie stereotypów. - Przyznam, że jestem zbulwersowany zdęciami z ćwiczeń Wolf-Ram-23, opublikowanych przez policję. Abstrahując od kseno- i islamofobicznej natury scenariusza, chyba już minęły czasy, w których ktokolwiek wierzy, że tak wygląda terrorysta - napisał na Twitterze prawnik Rafał Sokół. W podobnym tonie wypowiedział się dr politologii Jacek Ziółkowski, który stwierdził, że to stygmatyzm. Jego zdaniem napastnik powinien mieć raczej wygląd mężczyzny w kominiarce, a nie kobiety w hidżabie. Spotkanie niebezpiecznego mężczyzny w kominiarce jest bowiem w Polsce dużo bardziej prawdopodobne.

Co na to policja? O komentarz poprosiło funkcjonariuszy natemat.pl. Andrzej Borowiak wyjaśnił, że autorem scenariusza byli funkcjonariusze amerykańskiego FBI i to ich należałoby zapytać o wybór postaci odgrywających role w ćwiczeniach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro