Reklama
Reklama

Już wiadomo, kto jest laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

We wtorek podczas konferencji prasowej w CK Zamek ogłoszona została laureatka Nagrody im. Adama Mickiewicza.

Zwyciężczynią została pisarka, scenarzystka, psycholożka Zyta Rudzka. Debiutowała powieścią "Białe klisze" w 1993 roku. Jej twórczość tłumaczono na wiele języków, m.in. niemiecki, rosyjski, francuski, czeski, włoski, angielski, chorwacki i japoński. Za tryptyk powieściowy "Ślicznotka doktora Josefa", "Krótka wymiana ognia" i "Tkanki miękkie" otrzymała Nagrodę "Odry". Jest także finalistką Nagrody Literackiej Nike oraz laureatką m.in. Nagrody Literackiej Gdynia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

"Nasza laureatka to znakomita prozaiczka, mistrzyni stylu, błyskotliwa obserwatorka życia i osoba o niezwykłym poczuciu humoru" - zaznacza prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Osoby wytypowane do Nagrody-Stypendium im. S. Barańczaka ogłosił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "Nominowani do Nagrody-Stypendium im. S. Barańczaka są przyszłością naszej kultury. To budujące i wyjątkowe, że tak młodzi ludzie piszą i dzielą się z nami swoją twórczością. W tym roku wytypowani to: Łukasz Barys - poeta i prozaik, laureat m.in. Paszportu "Polityki", Ivan Davydenko - poeta urodzony w Żytomierzu, który pisze wiersze, także po polsku, mimo że nie jest to jego pierwszy język, a także Anna Wakulik - dramatopisarka, które sztuki wystawiano m.in. w teatrze The Royal Court w Londynie" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak - ówczesny rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. "Składa się ona z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza (w wysokości 60 tys. zł) przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tys. zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia" - przypominają miejscy urzędnicy.

Tegoroczna, uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się 19 maja w Sali im. Lubrańskiego w Collegium Minus UAM. Wtedy też poznamy nazwisko osoby, która zdobyła Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.28 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro