Reklama
Reklama

Romowie świętowali w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. "Dla nas, poznaniaków, to istotne święto"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W Poznaniu Obchodzono Międzynarodowy Dzień Romów.

8 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Romów. Z tej okazji Miasto Poznań we współpracy z Fundacją Bahtałe Roma zorganizowało w piątek w Sali Białej urzędu spotkanie z kulturą romską.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

"Nasza kultura jest niepowtarzalna" - mówiła Giselle Czureja, jedna z gwiazd zespołu Sara Czureja Band. "Dziś świat obserwuje kulturę masową, a my dzielimy się z innymi naszą rodzinną tradycją i korzeniami, które wypływają z Dalekiego Wschodu. Miasto wspiera nasze działania, naszą etniczność i różnorodność" - dodała.

"Cieszę się, że spotykamy się dziś w Sali Białej Urzędu Miasta" - witał przybyłych Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania. "Odbywają się tu zwykle ważne spotkania - i tak samo ważne jest poszanowanie i pielęgnowanie tradycji romskiej. Dla nas, poznaniaków, to istotne święto różnorodności" - dodał.

"70 lat temu Jerzy Ficowski opublikował książkę "Cyganie polscy. Szkice historyczno-obyczajowe"- przypomniał Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. "Postacie takie jak Bronisława Weiss czy Alfreda Markowska to kwintesencja romskiej duszy. Braterstwo, solidarność i otwartość to cechy tej niesamowitej grupy etnicznej. Gdyby dziś przywódcy kierowali się tymi hasłami, świat byłby lepszy" - komentował.

Organizatorem Dnia Romów była Fundacja Bahtałe Roma a całe wydarzenie dofinansowano z budżetu Miasta Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
12.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro