Reklama
Reklama

"Student traci UAM się bogaci". Trwa walka o kultowy akademik w centrum Poznania

fot. T.S.
fot. T.S.

Chodzi o Jowitę.

O decyzji poinformowała na początku kwietnia rektor UAM Poznań prof. Bogumiła Kaniewska. Zaznaczyła, że decyzja została podjęta mimo petycji studentów, którzy apelowali, by budynek nadal funkcjonował. "Doceniam symboliczną wartość tego budynku, w pełni rozumiem także argumenty studentów i zdaję sobie sprawę z problemów wynikających z niedostatecznej liczby miejsc w akademikach naszej uczelni - niestety, nie mogę przychylić się do tej prośby"- przekazała rektorka.

Rektorka UAM przedstawia argumenty, które stoją za podjęciem tej decyzji: niejasną sytuację prawną gruntów, a także wysokie koszty generalnego remontu. Dlatego budynek ma zostać wystawiony na sprzedaż.

Jak już informowaliśmy z decyzją nie zgadzają się studenci. "4 kwietnia odbyło się posiedzenie Parlamentu Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym jednym z punktów obrad była właśnie sytuacja DS Jowita. Na posiedzeniu, po wielu naciskach mieszkańców akademika oraz środowisk studenckich, takich jak Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa, Poznańskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów, została przyjęta uchwała PSS UAM. W dokumencie ustanowionym przez Parlament, apeluje się do Rektor UAM w sprawie spotkania ze wszystkimi zainteresowanymi stronami oraz do przedstawienia dokumentów związanych z DS Jowita. Studenci proszą o udostępnienie ekspertyz finansowych i budowlanych, numerów ksiąg wieczystych działek, na których znajduje się kompleks akademicki oraz wstrzymanie rozpisania przetargu do czasu zakończenia negocjacji"- informowała w ubiegłym tygodniu Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa.

Jak dodali przedstawiciele SIM, miejsc w akademikach i tak już jest bardzo mało. "Regularne budowanie nowych akademików sprawiłoby, że wiele osób studiujących zrezygnowałoby z wynajmu na rynku prywatnym. To doprowadziłoby najprawdopodobniej do obniżenia cen oraz uwolnieniu lokali, przez co wynajem stałby się prostszy dla osób spoza środowiska studenckiego" - podkreślali.


Na czwartek studenci zaplanowali demonstrację przed budynkiem DS Jowita. Po niej mają też spotkać się też z rektor UAM, profesor Bogumiłą Kaniewską.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro