Reklama
Reklama

Kolejna ogromna farma fotowoltaiczna powstaje w regionie

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Tym razem chodzi o farmę PV Przykona, która powstaje na terenie powiatu tureckiego.

Inwestorem jest EDPR, a farmę realizuje Grupa Electrum. EDP Renewables to czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie. Wraz z Grupą Electrum współpracują od 8 lat, a wielkopolska inwestycja jest jednym z ich głównych wspólnych projektów. - Miejsce tej inwestycji nie jest przypadkowe. Tereny po kopalni węgla brunatnego "Adamów", na których oprócz realizacji Electrum powstają dwa inne projekty solarne, uchodzą za przyszłe polskie zagłębie farm fotowoltaicznych - podaje firma, która realizuje inwestycję.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Na terenie około 245 hektarów zainstalowanych zostanie 307 675 paneli fotowoltaicznych, 712 inwerterów oraz 27 stacji transformatorowych. - Łączna długość linii kablowych użytych w projekcie to ponad 1 tys. km (w tym linie DC - 620 km, NN - 430 km i SN - około 79 km). Farma fotowoltaiczna w Przykonie będzie wykorzystywać falowniki fotowoltaiczne Sungrow umożliwiające konwersję energii na dowolną skalę - dodaje. Inwestycja ma mieć moc przyłączeniową na poziomie 200 MW i ma powstać w rekordowym czasie - w niespełna rok. Prace inżynierskie mają się zakończyć jesienią 2023 roku.

Co ciekawe, grupa Electrum jest zaangażowana również w inną budowę na terenie Wielkopolski - pierwszą w Polsce elektrownię hybrydową typu słońce - wiatr, która powstaje w Kleczewie na terenie powiatu konińskiego. Tu moc przyłączeniowa wyniesie 205 MW, a pierwszy etap prac obejmujący budowę farmy solarnej zakończy się w drugiej połowie 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro