Reklama
Reklama

W podpoznańskiej miejscowości chcą szukać gazu przy dużym osiedlu. Protest mieszkańców

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PGNiG
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PGNiG

Chodzi o Dopiewiec.

Jak poinformował nas mieszkaniec, w rejonie osiedla Leśna Polana w Dopiewcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje dokonać odwiertów w poszukiwaniu gazu ziemnego. Mieszkańcom od początku nie podoba się ten pomysł, dlatego wyrażają swój sprzeciw, ale niewiele on daje.

Kolejne spotkanie w tej sprawie odbyło się na początku kwietnia. Przedstawiciele PGNiG nie pojawili się na spotkaniu, ale zaprezentowano na nim odpowiedź dyrektora Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie Krzysztofa Potery. - Od kilku lat Spółka prowadzi uzgodnienia lokalizacji projektowanego otworu poszukiwawczego na zidentyfikowanej strukturze Palędzie. Dotychczas rozważano wiele lokalizacji, w których realizacja byłaby utrudniona, np. ze względu na brak możliwości dojazdu, kwestie własnościowe lub problemy z zagospodarowaniem potencjalnego odwiertu. Uzgodnienia z Państwa Gminą możliwości lokalizacji placu wiertniczego na działce nr 316 (obręb ew. Dopiewiec) rozpoczęliśmy w 2022 r. Jak wynikało z przeprowadzonych rozmów i korespondencji, największym wyzwaniem wydawało się zapewnienie możliwości przejazdu pojazdów związanych z planowaną inwestycją po drogach gminnych - napisał.

Gmina broni się, że wójt wcale nie uzgadnia lokalizacji wiertni, a tylko opiniuje projekt koncesji, która jest wydawana, obszar ma około tysiąca kilometrów kwadratowych i obejmuje kilkanaście gmin. Gmina zarzuca też PGNiG, że nie widzi kolizji odwiertu ze ścisłą zabudową mieszkaniową w sąsiedztwie. Interweniowali lokali posłowie. - Obecnie przygotowujemy do PGNiG pismo, w którym prostujemy nieprawdziwe informacje oraz nalegamy na spotkanie z mieszkańcami lub zmianę decyzji o lokalizacji odwiertu, pozostając w przekonaniu, że Spółka zrozumie wagę budowania dobrych relacji z lokalną społecznością, którą podkreśla w ramach swojego ładu korporacyjnego i budowania pozytywnego wizerunku - wyjaśnia gmina.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro