Reklama
Reklama

Nowe samochody mają wyręczać patrole kontrolujące płatne parkingi. Posypią się kary w postaci dodatkowych opłat

fot. ZDM w Poznaniu
fot. ZDM w Poznaniu

Potrafią zastąpić nawet dziesięć patroli dwuosobowych.

ZDM chce jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na zakup dwóch samochodów. Mają one bez problemu wychwycić samochody, które zostały zaparkowane bez uiszczenia opłaty. Planowo pojawią się na poznańskich ulicach już w przyszłym roku.

Rzecznik ZDM Agata Kaniewska w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej powiedziała - Będą to auta elektryczne, których wartość, wraz z osprzętem, oprogramowaniem oraz 3-letnim serwisem, szacowana jest na 2-2,5 mln zł.

Już dwa lata temu jesienią auta zostały przetestowane. Rzecznik ZDM w rozmowie z GW entuzjastycznie wypowiedziała się o e-kontrolach na poznańskich ulicach - Sprawdzaliśmy, czy szerokość poznańskich ulic, sposób parkowania, widoczność tablic rejestracyjnych umożliwia przeprowadzenie e-kontroli. Testy wykazały dużą, bo ponad 95-proc. skuteczność. Tylko w przypadku 5 proc. samochodów nie udało się odczytać ich numerów rejestracyjnych, bo tablice były np. zasłonięte lub zabrudzone.

Co ciekawe, specjalny samochód do e-kontroli będzie w stanie odczytać tablice rejestracyjne z samochodów zaparkowanych równolegle, jeden za drugim.

GW podaje przykład takich miast, jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław czy Szczecin, w których już są wykorzystywane samochody do e-kontroli. W stolicy dzięki tym pojazdom wzrósł przypływ pieniędzy z dodatkowych opłat od kierowców, którzy zaparkowali bez uiszczania za to opłaty.

Niestety, wprowadzenie pojazdów do e-kontroli będzie się wiązało z wymianą parkomatów. Tylko parkomaty na Wildzie i Łazarzu mogą zostać, ponieważ są już dostosowane do nowoczesnych standardów i będą kompatybilne z pojazdami do e-kontroli.

GW poinformowała, że nowe parkomaty będą wyglądały inaczej i będą różnić się funkcjami. Nie tylko nie będą drukowały biletów parkingowych, ale nie będzie też można płacić w nich bilonem, a tylko BLIK-iem lub kartą dotykową (panele obsługujące karty z chipem są dużo droższe). Potwierdzenie zapłaty też ma być tylko wirtualne, tak, jak w przypadku płacenia za pomocą aplikacji w smartfonach. Bilet będzie można dostać na maila, jeśli poda się adres mailowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
23.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro