Reklama
Reklama

"F-16 zrzucają coś, co się rozbłyskuje" w rejonie Poznania?

Myśliwce F-35 | fot. MON
Myśliwce F-35 | fot. MON

Napisała do nas zaniepokojona Czytelniczka.

- Około 13:30 nad okolicą Spławie - Poznań latają F16 i coś zrzucają, co się rozbłyskuje. Czy jest się czego obawiać? - dopytuje nasza Czytelniczka.

Nie mamy informacji o tym, aby samoloty F-16 miały zrzucać coś w rejonie miasta. Pewne jest natomiast, że od 12.00 w bazie w Krzesinach był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wziął udział w odprawie z inspektorem sił powietrznych oraz pilotami na temat procesu szkolenia załóg samolotów F-35. Minister wręczył certyfikaty pilotom i technikom, którzy odbędą szkolenie specjalistyczne F-35. Piloci i technicy zakończyli już cykl szkolenia przygotowawczego i zakwalifikowano ich do szkolenia, które odbędzie się w USA.

- Dostawy samolotów F-35 dla Polski będą realizowane w latach 2024-2030. Pierwsze 6 samolotów czasowo zostanie rozmieszczonych w latach 2024-2025 w jednej z baz lotniczych na terytorium USA z przeznaczeniem do szkolenia personelu latającego i technicznego Sił Powietrznych RP - wyjaśnia MON.


Ministerstwo zaprezentowało też na Twitterze nagranie z przelotu F-16. - Dziś F-16! Wkrótce F-35, dzięki któremu Siły Powietrzne wejdą na nowy etap swojego rozwoju. Dołączymy do elitarnego grona państw, które posiadają wielozadaniowe samoloty 5. generacji F-35A, a więc samoloty stanowiące centra dowodzenia i wyróżniające się interoperacyjnością.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie III stopnia przed burzami!
25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro