Reklama
Reklama

Studenci nie godzą się na likwidację akademika Jowita. Będzie pikieta

fot. Łukasz Kędziora / archiwum
fot. Łukasz Kędziora / archiwum

Decyzja została ogłoszona 2 kwietnia przez rektor UAM, Bogumiłę Kaniewską.

Od momentu ogłoszenia decyzji o zamknięciu akademika, trwa dyskusja na temat jej zasadności. Teraz głos zabierają studenci. - Paula Macioszek, studentka Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM oraz mieszkanka Jowity, razem ze swoją współlokatorką, Zofią Puzanow, postanowiły stworzyć petycję do Bogumiły Kaniewskiej, pod którą zebrały ponad 160 podpisów w dwa dni. Rektorka nie przychyliła się do prośby studentów o refleksję i zaproponowanie alternatywnego rozwiązania dla Jowity - wyjaśnia Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa.

- 4 kwietnia odbyło się posiedzenie Parlamentu Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym jednym z punktów obrad była właśnie sytuacja DS Jowita. Na posiedzeniu, po wielu naciskach mieszkańców akademika oraz środowisk studenckich, takich jak Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa, Poznańskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów, została przyjęta uchwała PSS UAM. W dokumencie ustanowionym przez Parlament, apeluje się do Rektor UAM w sprawie spotkania ze wszystkimi zainteresowanymi stronami oraz do przedstawienia dokumentów związanych z DS Jowita. Studenci proszą o udostępnienie ekspertyz finansowych i budowlanych, numerów ksiąg wieczystych działek, na których znajduje się kompleks akademicki oraz wstrzymanie rozpisania przetargu do czasu zakończenia negocjacji - dodaje.

Jak podkreśla SIM, obecnie tylko 5 procent studentów uczelni może liczyć na miejsce w akademiku. Zamknięcie Jowity zmusi kolejnych studentów do szukania zakwaterowania na wolnym rynku. A to zdaniem studentów ma doprowadzić do kolejnego wzrostu cen wynajmowanych lokali. - Regularne budowanie nowych akademików sprawiłoby, że wiele osób studiujących zrezygnowałoby z wynajmu na rynku prywatnym. To doprowadziłoby najprawdopodobniej do obniżenia cen oraz uwolnieniu lokali, przez co wynajem stałby się prostszy dla osób spoza środowiska studenckiego.

Na najbliższy czwartek, na godzinę 17.00 studenci planują demonstrację przed budynkiem DS Jowita. Godzinę później zaplanowano tam otwarte spotkanie z rektor UAM, profesor Bogumiłą Kaniewską.

Przypomnijmy, że rektor UAM ogłaszając decyzję wyjaśniała, że stoją za nią niejasna sytuacja prawna gruntów, a także wysokie koszty generalnego remontu. Dlatego budynek ma zostać wystawiony na sprzedaż. Swój sprzeciw już wyraził poseł Franek Sterczewski, który zaapelował o zastanowienie się nad tym, czy sprzedaż budynku jest rzeczywiście konieczna. - Koszt remontu - 80 milionów złotych - jest oczywiście bardzo wysoki, ale jeśli podzielimy to przez ponad 300 lokatorów i lokatorek domu studenckiego, a także wiele dekad, przez które po remoncie "Jowita" mogłaby funkcjonować, to okaże się, że te pieniądze mogłyby stać się inwestycją, która Poznaniowi by się po prostu zwróciła - tłumaczył.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.78 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro