Reklama
Reklama

Fort na Dębcu tonie w zielonej wodzie? Obraz nędzy i rozpaczy. "Istna gemela"

fot. DP
fot. DP

Zdjęcie umieścił w mediach społecznościowych mieszkaniec Poznania.

Chodzi o fort IXa mieszczący się w Poznaniu na Dębcu przy ul. 28 Czerwca 1956 roku. Obiekt wchodzi w skład Twierdzy Poznań. Zbudowano go w latach 1877-1881. Fort nosił nazwę Witzleben. Dopiero po roku 1930 fort otrzymał imię polskiego pułkownika Wincentego Aksamitowskiego. Obiekt spełnił kluczową rolę w 1945 roku, podczas bitwy o Poznań.

Teraz jest zabytkiem, wokół którego toczą się w mediach społecznościowych zagorzałe dyskusje. W sobotę na jednej z grup sąsiedzkich pojawiło się zdjęcie obiektu. Umieścił je mieszkaniec Poznania. Internautów uderzył nieprzyjemny widok zzieleniałej wody, w której pływają różne śmieci i odpady, między innymi wózek na zakupy.

Zdjęcie wykonałem wczoraj. Fort jest na zdjęciu widoczny od strony torów kolejowych. Obiekt znajduje się niedaleko Red Park - powiedział w rozmowie z epoznan.pl autor zdjęcia. Nie spodziewał się, że fotografia wywoła taki odzew wśród poznaniaków.

Taki widok zafundowali nam kulturalni poznaniacy - pisali mieszkańcy Poznania. Pojawiały się też komentarze nawołujące do wysprzątania obiektu. Jeden z internautów zasugerował, że mieszkańcy Poznania powinni skrzyknąć się i na własną rękę wysprzątać obiekt. Nie spotkał się on jednak z pozytywną odpowiedzią.

Ale gemela - mieszkanka Poznania użyła gwary, żeby opisać bałagan znajdujący się przy forcie.

Takiej obrony nie mieli nawet w średniowieczu. Tu to już na pewno nikt nie wejdzie - podsumowała uczestniczka internetowej dyskusji.

Miasto Poznań od dawna boryka się z problemem dzikich wysypisk śmieci, o czym redakcja epoznan.pl wielokrotnie pisała na łamach portalu. Okazuje się, że w 2022 roku straż miejska doprowadziła do wyczyszczenia ponad 815 dzikich wysypisk śmieci. Co istotne, koszt oczyszczania nielegalnych wysypisk śmieci ponoszą wszyscy podatnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro