Reklama

Głośny przelot samolotów nad miastem. "Czy coś się dzieje?"

ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. ArtTower/ pixabay.com
ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. ArtTower/ pixabay.com

Czytelnicy informowali redakcję epoznan.pl w sobotę w godzinach wieczornych o bardzo głośnych przelotach samolotów.

W tej sprawie wpłynęło kilka wiadomości. Samoloty, według relacji Czytelników, miały przelecieć nad Powidzem, Poznaniem, Swarzędzem oraz Kostrzynem. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że maszyny lotnicze były niezwykle hałaśliwe.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Czy wiadomo coś na temat nocnego głośnego przelotu kilku samolotów między innymi nad Swarzędzem? O godzinie około 21:00 - brzmiała jedna z wiadomości od Czytelnika.

- Co się dzieje nad Poznaniem? F16 nad miastem? - pisał kolejny Czytelnik epoznan.pl

- Bardzo głośny przelot czterech samolotów nad Kostrzynem w kierunku na wschód. Co to za manewry? - pytali Czytelnicy.

Już w ubiegłym roku redakcja epoznan.pl informowała kilkukrotnie o głośnym przelocie myśliwców, które miały odbywać szkolenia. Mieszkańcy Poznania opisywali huk samolotów jako uciążliwy, jeszcze inni twierdzili, że w ich mieszkaniu zadrżały szklanki.

Jak podaje Zespół Badań i Analiz Militarnych - W ramach podpisanego porozumienia cztery razy w roku w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku i 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu odbywają się kilkutygodniowe ćwiczenia z udziałem personelu lotnictwa bojowego i transportowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Wszystkie stacjonujące w Polsce czasowo oddziały podlegają Detachment 1, 52nd Operations Group, stałemu komponentowi nadzorującemu poszczególne rotacje, stacjonującemu w 32. BLT w Łasku.

ZBiAM informowało, że program szkolenia obejmował wykonywanie przez polskie i amerykańskie załogi różnorodnych zadań, lotów w szyku, lotów nocnych z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych, operacje z nieutwardzonego, trawiastego pasa startowego, desantowanie żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz zrzuty palet CDS z małej wysokości. Samoloty transportowe prowadziły również ćwiczenia z udziałem odrzutowych samolotów bojowych z 1. i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W ramach różnorodnych zadań wykonywanych nad terenem całego kraju odrzutowce zarówno eskortowały Herculesy, jak i próbowały je przechwycić - podał ZBiAM.  • Aktualizacja
    niedziela, 9.04.2023 r., godz. 15.12
    Aktualizacja
    niedziela, 9.04.2023 r., godz. 15.12
    Z nieoficjalnych informacji wynika, że wczorajszy przelot samolotów nad Poznaniem, to przelot F-22 Raptor, które miały przylecieć z USA do Powidza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro