Reklama

Supernowoczesny robot już w akcji. W poznańskim szpitalu zoperowano pierwszych pacjentów!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W piąte dwaj pierwsi pacjenci przeszli zabiegi z użyciem robota da Vinci w miejskim szpitalu im. J. Strusia.

Dwaj mężczyźni to pierwsi pacjenci oddziału urologii szpitala im. J. Strusia, którzy skorzystali z możliwości, jakie daje nowoczesna maszyna. Trzecia operacja zapowiedziana jest na sobotę. Wszyscy zostali wcześniej zakwalifikowani do usunięcia prostaty w asyście medycznego robota da Vinci.
"To młodzi ludzie, aktywni zawodowo, a stopień zaawansowania choroby nowotworowej był u nich niewielki" - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Antczak, kierownik Oddziału Urologii

Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu i kierownik Kliniki Urologii. "W ich przypadku radykalna prostatektomia w asyście robota to zabieg obciążony najmniejszą liczbą powikłań. Dzięki użyciu tego sprzętu prawdopodobieństwo nietrzymania moczu czy zaburzeń erekcji po zabiegu jest maksymalnie ograniczone" - dodaje.

Poznańscy lekarze gruntownie przygotowali się do zabiegu. Każdy z nich wcześniej wykonywał tego typu operacje laparoskopowo. Zanim podjęli się operacji w asyście robota, przeszli kompleksowe szkolenie w dwóch ośrodkach zagranicznych, w Berlinie i w Neapolu. "Przez ponad miesiąc ćwiczyli też wykorzystanie sprzętu na fantomach. Podczas pierwszych operacji w szpitalu im. J. Strusia towarzyszył im i pomagał prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Kliniczny Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie" - informują miejscy urzędnicy.

Podczas zabiegu lekarze mieli do dyspozycji aż dwie konsole robota, a nie standardowo jednej, "To była bardzo komfortowa sytuacja" - podkreśla prof. Antczak. "Dzięki temu przy jednej z konsol mógł stać profesor Słojewski, przy drugiej lekarz z naszego szpitala. Wykonywali zabieg razem, co pozwalało na skuteczną naukę. Pierwszy zabieg trwał kilka godzin, co jest zrozumiałe - ucząc się, musimy poświęcić pacjentowi więcej czasu, bo to jego zdrowie i jego dobro jest tu najważniejsze. Pośpiech nie jest nigdy wskazany" - dodaje

Pracownicy szpitala zakładają, że rocznie przeprowadzane będzie ok. 100 zabiegów tylko na oddziale urologii. Przy pomocy nowoczesnego urządzenia można będzie też wykonywać skomplikowane operacje również z innych dziedzin.

Szpital im. J. Strusia został pierwszą miejską placówką w Polsce, która ma dostęp do autoryzowanego robota chirurgicznego da Vinci czwartej generacji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro