Reklama

Przygotowano ogólnopolską mapę schronów i miejsc ukrycia. Każdy może sprawdzić, gdzie ma najbliżej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Piotr Sagalara
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Piotr Sagalara

Za przygotowaniem aplikacji stoi Państwowa Straż Pożarna.

Jesienią ubiegłego roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiedział, że rusza sprawdzanie schronów i miejsc schronienia na terenie naszego kraju. Z dokumentów wynikało, że w sumie powinno ich być około 62 tysiące. Inwentaryzację stanu obiektów zlecono strażakom.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

W czwartek zaprezentowano wyniki kontroli. Podano, że w Polsce mamy profesjonalne schrony, w których może się ukryć około 300 tysięcy osób. Ma ich być około 2000. To więc stosunkowo niewiele na kilkudziesięciomilionowy kraj. Dysponujemy też w naszym państwie 9000 miejsc ukrycia dla 1,1 mln osób oraz 224 tysiącami miejsc doraźnego schronienia, w których schronić się może nawet prawie 47 milionów osób. Jak podkreślono, sprawdzano infrastrukturę nie tylko biorąc pod uwagę np. możliwość wystąpienia wojny, ale też gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej można już znaleźć aplikację, która umożliwia sprawdzenie, gdzie znajdują się miejsca schronienia w naszej okolicy. Jakie są między nimi różnice? Jak wyjaśniono na konferencji prasowej, miejsca doraźnego schronienia to na przykład piwnice, garaże podziemne, kościoły czy szkoły. Miejsca ukrycia to coś bardziej przypominającego schron, ale taki, który nie jest hermetycznie zamykany. Schrony to natomiast miejsca hermetycznie zamykane, które służą do ukrywania się przed poważnymi zagrożeniami.

Aplikację można znaleźć TUTAJ.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, pytaliśmy miasto o to, ile takich miejsc znajduje się w Poznaniu. - Obecnie na terenie całego Poznania usytuowanych jest 436 schronów oraz 34 ukrycia przeciwlotnicze - wyjaśniał nam Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP. - 97 schronów zlokalizowanych jest na terenach zakładów pracy i mogą pomieścić 10 189 osób. 339 schronów jest przeznaczonych dla pozostałej ludności i mogą pomieścić 39 255 osób. Dla ochrony ludności mogą być wykorzystane obiekty infrastruktury drogowej, tunele i przejścia podziemne, w liczbie 21 obiektów - zauważał Lemański.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro