Reklama
Reklama

Zespół Szkół Muzycznych opuszcza budynek należący do kurii. Tymczasowo przeniesie się na drugi koniec miasta, a do starej lokalizacji już nie wróci

Zespół Szkół Muzycznych przy Głogowskiej | fot. Google Street View
Zespół Szkół Muzycznych przy Głogowskiej | fot. Google Street View

Szkoła od lat funkcjonowała w budynku przy ulicy Głogowskiej 90.

O potencjalnej przeprowadzce Zespołu Szkół Muzycznych piszemy na epoznan.pl od lat. Najgłośniej o sprawie było mniej więcej 10 lat temu. To w 2009 roku kuria odzyskała budynek, w którym funkcjonuje szkoła, a w 2013 roku pojawiły się plany przeniesienia ZSM na Wildę. Konkretnie na działkę u zbiegu ulic Wierzbięcice, Św. Jerzego i 28 Czerwca 1956. Szkoła uzyskała warunki zabudowy, a finansowanie miało zapewnić Ministerstwo Kultury, które nadzoruje placówkę.

Następnie ministerstwo nabyło działkę na Wildzie i zaplanowało nieco ponad 30 milionów złotych na budowę nowego obiektu. Szybko jednak okazało się, że to za mało. Najtańsza oferta w ogłoszonym przetargu opiewała na ponad dwa razy tyle, a ostatecznie ministerstwo nie zdecydowało się na dołożenie brakujących pieniędzy.

Szkoła muzyczna funkcjonowała więc dalej w budynku przy Głogowskiej wiedząc, że za kilka lat musi ten obiekt opuścić. Początkowo zakładano, że nastąpi to w 2019 roku, ale później umowę z kurią przedłużano. Teraz Gazeta Wyborcza podaje, że Kościół chce wyremontować budynek, dlatego szkoła musi się z niego wyprowadzić. Oficjalny komunikat w tej sprawie pojawił się już na stronie internetowej szkoły.

- Po wielu tygodniach intensywnych rozmów i podjęciu szeregu działań, zmuszeni jesteśmy poinformować, że funkcjonowanie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu w budynku, który był jego siedzibą przez 45 lat, nie będzie dalej możliwe. Remont tego budynku i przeznaczenie go na inne cele spowodowały konieczność poszukiwania nowej lokalizacji dla Zespołu - wyjaśnia dyrekcja. - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję, że tymczasową siedzibą Zespołu będzie nieruchomość Politechniki Poznańskiej przy ul. Nieszawskiej 13 A. Jest to obecnie jedyna możliwość funkcjonowania naszych szkół. Budynek spełnia warunki do prowadzenia działalności dydaktycznej, posiada duży parking - dodaje.

Tymczasowa siedziba znajduje się na osiedlu Warszawskim - to drugi koniec Poznania w stosunku do obecnej lokalizacji szkoły. - Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu uczniów ta lokalizacja może stwarzać problemy. Zapewniamy, że dyrekcja i całe grono pedagogiczne dołożą wszelkich starań, by maksymalnie życzliwie zorganizować zajęcia. Podjęliśmy też działania zmierzające do poprawy połączeń komunikacyjnych dla ułatwienia dojazdu uczniom korzystającym z komunikacji miejskiej.

Wiadomo, że przy Nieszawskiej uczniowie będą się uczyć tylko przez jakiś czas. Później mają wrócić na Głogowską, ale już nie do budynku kurii. - Efektem intensywnych poszukiwań stałej, docelowej siedziby jest nieruchomość na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 14. Obecnie finalizowane są ustalenia pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a dyrekcją MTP w tej sprawie. Mamy wielką nadzieję, że znakomicie zlokalizowany, historyczny budynek, posiadający w swoich zasobach salę koncertową, będzie w niedalekiej przyszłości wspaniale służył szkołom Zespołu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie planowana jest budowa Filharmonii Poznańskiej - zaznacza dyrekcja szkoły.

Uczniowie do nowej, stałej siedziby mają się przenieść najwcześniej 1 września 2025 roku, ale nie później niż 1 września 2026 roku. Nie wiadomo obecnie, co kuria planuje zrobić z budynkiem, w którym obecnie działa szkoła. Po remoncie obiekt będzie przystosowany do potrzeb placówki edukacyjnej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro