Reklama

Jest akt oskarżenia w sprawie znęcania się nad zwierzętami w ubojni. Mieli bić i razić prądem krowy. Zarzuty dla 31 osób

Zdjęcie ilustracyjne | fot. RyanMcGuire / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. RyanMcGuire / pixabay.com

O tej sprawie pisaliśmy na epoznan.pl już w 2022 roku. Chodzi o ubojnię na terenie gminy Dobra w powiecie tureckim.

O sprawie zrobiło się głośno w 2019 roku za sprawą Fundacji Viva!, która pokazała nagrania z ubojni, do której trafiały krowy. Zwierzęta miały tam być bite, kopane i rażone prądem. Sprawą zajmowała się prokuratura z Turku. Jak podaje iturek.net, z ustaleń śledczych wynika, że w okresie trzech miesięcy 2019 roku w ubojni dochodziło do zdarzeń mających znamiona czynu zabronionego. Przeanalizowano materiał filmowy otrzymany od fundacji i wyszczególniono z niego kilkadziesiąt ujęć, na których widać m.in. przepędzanie zwierząt i uderzanie ich tyczką w podbrzusze i wymiona, a także uderzanie elektrycznym poganiaczem krowy w głowę. Poganiacz był też używany do przepędzania zwierząt z samochodów na rampę zakładu. To nie koniec. Krowom, które nie chciały opuszczać samochodów, łamano i wykręcano ogony.

W akcie oskarżenia występuje 31 osób. Są to kierowcy, konwojenci i pracownicy różnych firm, które zajmowały się handlem zwierzętami. Wszyscy byli odpowiedzialni za dowożenie i rozładunek krów. Większość podejrzanych nie przyznaje się do zarzucanych im czynów i odmawia składania wyjaśnień. Wszystkim grozi do 3 lub 5 lat więzienia. W przypadku skazania mogę też dostać nakaz zapłacenia nawiązki w wysokości nawet 100 tysięcy złotych każdy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro