Reklama

Szef MON otwiera dziś ważną inwestycję wojskową w Wielkopolsce. To największy taki projekt w ostatnich 30 latach

fot. MON / tt
fot. MON / tt

Powstała w Powidzu.

Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, nowy kompleks długoterminowego magazynowania i napraw sprzętu tzw. "Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex" - LTESM-C jest największym pojedynczym projektem infrastrukturalnym finansowanym przez NATO i USA w ostatnich 30 latach.

We wchodzących w jego skład magazynach przechowywanych będzie kilka tysięcy egzemplarzy sprzętu i wyposażenia wojskowego m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy zabezpieczenia technicznego oraz mosty samobieżne. "Powstały kompleks umożliwia szybkie i sprawne przyjęcie sojuszniczych sił wzmocnienia skracając czas ich pełnego wyposażenia w sprzęt z półtora miesiąca (w przypadku sprzętu przerzucanego z USA) do zaledwie kilku dni. LTESM-C to ponad 60 tys. m² powierzchni magazynowej z kontrolowanym poziomem wilgotności zdolnych zapewniających najlepsze możliwe warunki do przechowywania nie tylko sprzętu, ale również materiałów niezbędnych do jego natychmiastowej eksploatacji i utrzymania. Kompleks LTESM-C uzupełni powstający - również w Powidzu - amunicyjny kompleks magazynowy MSA (Munition Storage Area)" - czytamy w komunikacie MON.

Obydwie inwestycje są częścią konsekwentnie realizowanego planu rozbudowy infrastruktury w Powidzu - jest to efekt z podpisanej w 2020 r. dwustronnej polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej - EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement).

"W 2020 r. podpisano dwustronną polsko-amerykańską Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defense Cooperation Agreement, EDCA). Umowa EDCA tworzy warunki trwałej i długookresowej obecności sił zbrojnych USA w Polsce, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo i obronność naszego kraju oraz rozwój ekonomiczny" - przypomina MON.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
12.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro