Reklama

Duża akcja CBŚP, 20 zatrzymanych. Chodzi o zbrodnię VAT-owską

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBŚP
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBŚP

Prawie 90 funkcjonariuszy działało w sześciu województwach.

Sprawę prowadzą policjanci z CBŚP z Bydgoszczy oraz pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu. - Sprawa dotyczy zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wprowadzaniem do obrotu podrobionych i poświadczających nieprawdę dokumentacji, która była podstawą obniżenia należnych podatków. Śledztwo obejmuje lata 2018-2023. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że "produkcja pustych faktur" miała miejsce przy wykorzystaniu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. "słupy", nie prowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej - wyjaśnia Centralne Biuro Śledcze Policji.

Już ustalono kilkadziesiąt firm wystawiających fikcyjne faktury w ramach usług informatycznych, pośrednictwa biznesowego i sprzedaży różnych towarów. - Firmy wystawiające fikcyjne faktury korzystały z usług innych osób, które pośredniczyły pomiędzy odbiorcami, a wytwórcami nierzetelnej dokumentacji, czym mieli pozorować faktyczne relacje handlowe.

Akcja odbyła się pod koniec marca na terenie sześciu województw: mazowieckiego, pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. - Zatrzymano 20 osób. W prokuraturze zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw związanych z przyjmowaniem nierzetelnych faktur VAT i ich księgowaniem powodując uszczuplenia Skarbu Państwa czy prania pieniędzy pochodzących z tych przestępstw. Jednej osobie grozi odpowiedzialność za kierowanie grupą przestępczą. Warto podkreślić, że 4 osobom przedstawiono łącznie 15 zarzutów popełnienia zbrodni vatowskiej.

Funkcjonariusze podkreślają, że sprawa jest rozwojowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro