Reklama
Reklama

Poznań ma kolejny uniwersytet

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Wyższa Szkoła Bankowa oficjalnie została uniwersytetem.

Do zmiany doszło 3 kwietnia, a nowa nazwa uczelni to Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu. Szkoła wyższa działa już blisko 30 lat i od wielu lat jest najchętniej wybieraną uczelnią niepubliczną w naszym województwie. - Zmiana nazwy i kategorii, ze szkoły wyższej na uniwersytet, nastąpiła w wyniku spełnienia warunków formalnych wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz dzięki zgodzie Ministra Edukacji i Nauki na użycie w nazwie wyrazu "uniwersytet". Warunkiem formalnym do uzyskania kategorii uniwersytetu, jest posiadanie ocen B+ (lub wyżej) w minimum 6 dyscyplinach naukowych z 3 dziedzin. W ostatniej ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021, której poddana była Federacja Naukowa WSB-DSW (do której poznańska uczelnia należy), przyznano aż 5 kategorii A i 3 kategorie B+, co stworzyło podstawy do złożenia wniosku o zmianę kategorii na uniwersytet do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tym samym wszystkie uczelnie należące do Federacji zyskały również prawo do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w 8 dyscyplinach naukowych - wyjaśnia uczelnia.

Skąd słowo "Merito" w nazwie uczelni? - Nawiązuje do słowa meritum, które oznacza sedno, istotę sprawy, kojarzy się ze skutecznym działaniem, co od zawsze charakteryzowało uczelnię. Jednocześnie pozwala lepiej wyrazić szeroki zakres działalności i ofertę kierunków, a te już dawno wyszły poza obszar bankowości, z którym mocno kojarzyła się nazwa Wyższa Szkoła Bankowa. Obecnie w ofercie poznańskiego Uniwersytetu WSB Merito znajduje się 13 kierunków studiów I stopnia, w tym m.in. zarządzanie, marketing i sprzedaż, logistyka, informatyka. Ponadto uczelnia prowadzi jednolite studia magisterskie na kierunku prawo oraz psychologia, a także 9 kierunków studiów uzupełniających magisterskich, ponad 140 kierunków studiów podyplomowych oraz studia MBA. Oferta uczelni obejmuje również kierunki anglojęzyczne, takie jak computer science, business engineering, international trade.

Dotychczasowe Wyższe Szkoły Bankowe z Gdańska, Torunia i Wrocławia także od poniedziałku są uniwersytetami i wraz z warszawską Uczelnią WSB Merito tworzą największą grupę uczelni niepublicznych w Polsce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
28.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro