Reklama

Park Sołacki na niezwykłych pocztówkach sprzed lat

fot. Marcin Kentzer-Nowakowski / CYRYL
fot. Marcin Kentzer-Nowakowski / CYRYL

Można je podziwiać w Cyfrowym Repozytorium Lokalnym.

Pocztówki pochodzą z okresu od 1906 do lat 60. ubiegłego wieku. Jak przypomina Danuta Bartkowiak z CYRYL-a, park Sołacki należy do najstarszych w naszym mieście. Powstał w latach 1908 - 1911. Przy parkowym stawie od 1912 roku stoi budynek restauracji, którego historia jest bardzo ciekawa. Obiekt powstał z pawilonu, który był ustawiony na terenie targowym podczas Wystawy Wschodnioniemieckiej. Na targach pawilon pełnił funkcję winiarni. - Obiekt miał dwie charakterystyczne wieże wentylacyjne zlikwidowane w czasie niemieckiej przebudowy dokonanej w czasie II wojny światowej - wyjaśnia Bartkowiak.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

W parku czas wolny spędzało mnóstwo mieszkańców. Można tu było nie tylko spacerować, ale też np. pływać łódkami, co dla wielu osób do dziś pozostaje pięknym wspomnieniem "tamtych lat". Odbywały się tu także dancingi.

Więcej pocztówek z parku można zobaczyć TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro