Reklama
Reklama

Ponad 5 tys. pacjentów w KOS-Zawał. "Apelujemy do pacjentów i ich rodzin, aby wręcz domagały się od szpitali objęcia tym programem"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GIS
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GIS

To kompleksowe rozwiązanie dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego pozwalające przede wszystkim zwiększyć szanse pacjenta na dłuższe życie.

W 12 wielkopolskich szpitalach realizowany jest program KOS-Zawał Pierwszych pięć wielkopolskich szpitali przystąpiło do programu KOS-Zawał w październiku 2017 roku, kiedy został on uruchomiony. W kolejnych latach dołączały kolejne placówki, a w 2022 roku ostatnie dwa szpitale rozpoczęły realizację KOS-Zawał: od stycznia 2022 roku mogą z niego korzystać pacjenci Szpitala Specjalistycznego w Pile, a od lipca - Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

"To ogromny sukces, że do programu KOS-Zawał dołączyły wszystkie wielkopolskie placówki spełniające kryteria. W tej chwili, po połączeniu szpitali klinicznych, to 12 podmiotów" - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. "Istnieje ogólnopolski wskaźnik, w którym porównuje się to, ilu łącznie w danym województwie było pacjentów zawałowych z liczbą pacjentów będących w KOS-Zawał na którymkolwiek z jego etapów. Od początku realizacji programu w Polsce najwyższy wynik osiągał Śląsk, ale wiele wskazuje na to, że teraz to Wielkopolska ma szansę przynajmniej dogonić najlepszy do tej pory region" - dodaje.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia od początku przygląda się realizacji programu i sprawdza, które szpitale najlepiej opiekują się pacjentami po zawale serca.

"Przyglądamy się szczególnie dwóm istotnym wskaźnikom" - tłumaczy Agnieszka Pachciarz. "Pierwszy to stosunek wszystkich pacjentów z zawałem leczonych w danym szpitalu do tych, którzy zostali zakwalifikowani do KOS-Zawał. Drugi natomiast to informacja, jaka część pacjentów w programie przeszła wszystkie jego etapy, łącznie z rehabilitacją" -dodała.

Uczestnictwo pacjenta w programie zaczyna się od rozpoznania zawału i udzielenia pomocy w oddziale kardiologicznym. Później wraca do domu. Jeśli sytuacja się powtórzy - drugi zawał bywa poważniejszy i trudniejszy w leczeniu. Jeśli jednak pacjent zostanie zakwalifikowany do programu KOS-Zawał, otrzymuje kompleksową pomoc. "Oznacza to, że trafia on pod opiekę poradni kardiologicznej, gdzie w ciągu roku, bo tyle trwa udział w programie, odbywa co najmniej cztery wizyty. Pierwszą jest wizyta koordynująca, podczas której lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta na rehabilitację, co jest kolejnym etapem programu KOS-Zawał" - tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ.

W Wielkopolsce z programu KOS-Zawał skorzystało do tej pory ponad 5 tysięcy pacjentów. "Najwięcej, bo 1056 zostało zakwalifikowanych do programu w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, który realizuje program od początku, czyli od 2017 roku, podobnie jak Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, w którym do KOS-Zawał zakwalifikowano 968 pacjentów. Na trzecim miejscu pod względem liczby pacjentów objętych programem jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, który leczył w KOS-ie 599 pacjentów, a program realizuje od października 2019 roku. Powyżej 500 pacjentów zostało zakwalifikowanych do KOS-a w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie. Od początku trwania programu do końca 2022 roku te cztery szpitale leczyły łącznie 62,5 procent pacjentów objętych opieką w KOS-Zawał" - przekazuje rzeczniczka.

"Chcielibyśmy, aby do programu KOS-Zawał kwalifikowani byli wszyscy pacjenci spełniający kryteria" - mówi Agnieszka Pachciarz. "Niepokojąca jest dla nas sytuacja, w której spośród wszystkich pacjentów z zawałem, KOS-em objętych jest mniej niż 10 procent z nich. Biorąc pod uwagę dotychczasową realizację KOS-a widzimy, że rozsądny poziom to 50 procent kwalifikowanych pacjentów, co wiele szpitali osiąga, a nawet przekracza" - dodaje.

Największą część swoich pacjentów, którzy przeszli zawał w 2022 roku, skierował do KOS-a Szpital w Puszczykowie. Było to 64 procent chorych. Ponad 60 procent pacjentów z zawałem zostało zakwalifikowanych do KOS-a w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu, a 60 proc. - w Ostrowie Wielkopolskim. Ponad połowę pacjentów z zawałem objęły programem KOS-Zawał placówki: Centrum Medyczne HCP w Poznaniu (57 proc.) oraz Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (51 proc.).

W 2022 roku w całej Wielkopolsce odnotowano prawie 3800 hospitalizacji zawałowych. W tym czasie do KOS-a zostało zakwalifikowanych 1962 pacjentów, co stanowi 34 procent wszystkich chorych z zawałem.

"Po kilku latach realizacji programu KOS-Zawał w Polsce dostępne są już opracowania mówiące o skuteczności tego rozwiązania. Eksperci wskazują, że dzięki programowi, udało się zmniejszyć śmiertelność po incydencie zawału w perspektywie pięcioletniej o ponad 20 procent. Wśród pacjentów objętych programem zaobserwowano także zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnego zawału. Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki zmianom w stylu życia wprowadzanym przez samych pacjentów, ale też dzięki stałemu monitoringowi stanu zdrowia. Pacjent korzystający z wizyt kontrolnych ma większe szanse na to, że lekarz w porę zauważy nieprawidłowości wymagające chociażby zastosowania kardiowertera-defibrylatora, czy innych metod stymulujących pracę serca" - podkreśla rzeczniczka.

"Korzyści dla pacjentów zakwalifikowanych do programu KOS-Zawał to przede wszystkim szansa na dłuższe życie" - mówi Agnieszka Pachciarz. "Dlatego nieustająco apelujemy do pacjentów i ich rodzin, aby wręcz domagały się od szpitali objęcia tym programem chorych, którzy się do niego kwalifikują, bo naprawdę warto" - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
10℃
2℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
10.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro