Reklama
Reklama

Poznań wyemituje obligacje za ponad pół miliarda złotych. "Miasto musi pozyskać środki, żeby mogło realizować swoje zadania bieżące"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

Uzyskane w ten sposób pieniądze mają zostać przeznaczone na częściowe pokrycie deficytu oraz pokrycie wcześniejszych pożyczek.

O sytuacji informuje Radio Poznań. Jak ustalono, miasto wyemituje obligacje za ponad pół miliarda złotych. W ubiegłym tygodniu zgodzili się na to miejscy radni.

"Plan budżetu, jak i Wieloletnia Prognoza Finansowa, wykazuje na chwilę obecną deficyt w wysokości ponad 1 miliarda 100 milinów złotych. Generalnie miasto musi pozyskać środki zewnętrzne, środki finansowe, żeby mogło realizować swoje zadania bieżące. Troszkę wiem o sytuacji finansowej na rynku i nie chciałabym się rozwodzić o tym, że jest inflacja, że każde koszty rosną, widzimy to w budżetach domowych jak to się przekłada, my to musimy przełożyć na 250 jednostek podległych" - mówi cytowana przez radio Ewa Błażejewska, dyrektor Wydziału Finansowego Miasta. Dodała, że takie rozwiązanie ma być korzystniejsze niż wzięcie kredytów.

"Warunki kredytów narzucają nam banki" - wyjaśniła dyrektor Ewa Błażejewska.

Wykup miejskich obligacji zaplanowano na lata 2026-2035. "Przez ich emisję wzrośnie zadłużenie Poznania. Teraz jest to blisko 1 miliard 700 milionów złotych. Składają się na to głównie kredyty w Europejskim Banku Inwestycyjnym, kredyty krajowe i pożyczka od funduszu ochrony środowiska" - czytamy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro