Reklama
Reklama

Punkt recepcyjny dla uchodźców zniknął z MTP. "Dostrzegliśmy potrzebę zmiany formy pomocy"

fot. WUW Poznań / archiwum
fot. WUW Poznań / archiwum

Od początku wojny w Ukrainie z punktu recepcyjnego na Międzynarodowych Targach Poznańskich skorzystało kilkanaście tysięcy obywateli Ukrainy.

28 lutego 2022 r. punkt recepcyjny został otwarty w Holu Wschodnim na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Później decyzją wojewody wielkopolskiego został przeniesiony do pawilonu nr 2 na MTP, gdzie funkcjonował do piątku. Obsługę punktu zapewniała Caritas Archidiecezji Poznańskiej na podstawie umów zawartych z wojewodą wielkopolskim.

Ze względu na fakt, że miejsce to z dnia na dzień cieszyło się znacznie mniejszym zainteresowaniem, zapadły nowe decyzje. "Po wielu rozmowach z uchodźcami przebywającymi w punkcie recepcyjnym dostrzegliśmy potrzebę zmiany formy pomocy, którą dotychczas udzielaliśmy obywatelom Ukrainy. Oczekują oni obecnie na pewno innego wsparcia z naszej strony niż w pierwszych miesiącach ataku na ich kraj"- podkreślał w połowie marca wojewoda Michał Zieliński. "Teraz te działania powinny być nakierunkowane na pomoc obywatelom Ukrainy w przystosowaniu się do życia w Polsce, do ich aktywizacji i integracji w naszym społeczeństwie" - dodał.

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację postanowiliśmy dostosować formułę działalności pomocowej do obserwowanych potrzeb obywateli Ukrainy poprzez zwiększenie liczby punktów, w których będą mogli uzyskać niezbędne informacje, a także dostosowanie liczby doraźnych miejsc noclegowych do faktycznych potrzeb" - mówił wojewoda.

Od 1 kwietnia punkt recepcyjny będzie działał w budynku przy ul. Bukowskiej 27/29 w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro