Reklama

Miejska kamienica przy ulicy Garbary wypięknieje. W oficynie powstaną mieszkania dla seniorów

fot. ZKZL
fot. ZKZL

Podpisano umowę z wykonawcą.

Chodzi o kamienicę pod numerem 41, która powstała pod koniec XIX wieku i znajduje się pod pieczą konserwatora zabytków. - Posiada cechy historyzujące oraz secesyjne, z których najbardziej charakterystyczne są balustrady z motywami roślinnymi. Ten przepiękny budynek od kilku lat był niezamieszkany. Dzięki staraniom ZKZL udało się pozyskać pieniądze w ramach wsparcia z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego i między innymi dzięki tym środkom rozpoczyna się modernizacja kamienicy - wyjaśnia Łukasz Kubiak z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Budynek zostanie kompleksowo zmodernizowany. Nowy wygląd zyska elewacja frontowa, dach zostanie też docieplony. Wymienione zostaną okna i drzwi, a renowacji zostaną poddane balkony. - ZKZL zadba podczas remontu o klatki schodowe, piwnice i podwórze, które ma zostać zaprojektowane od podstaw. Wymianie ulegnie instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna. Tak jak przy każdej dużej inwestycji, w ramach walki ze smogiem, spółka zlikwiduje aż 48 pieców kaflowych. W ich miejsce w całym budynku pojawi się centralne ogrzewanie. Całość prac wykonywana jest zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Nowością będzie wybudowanie na nowo oficyny tak, by była dostosowana do potrzeb seniorów. - Na trzech kondygnacjach powstanie osiem lokali dla seniorów. Do ich dyspozycji będzie również winda, która zostanie wybudowana specjalnie na potrzeby tego projektu. Łącznie w całej kamienicy będzie 15 mieszkań dedykowanych seniorom. Ciekawą inicjatywą będzie utworzenie sali dla klubu seniora, która ma znajdować się w części parterowej budynku, która dodatkowo będzie posiadać kuchnię. Dzięki tym rozwiązaniom poznańscy seniorzy zyskają nie tylko kolejne lokale dostosowane do ich potrzeb, ale również miejsce spotkań - dodaje.

Koszt inwestycji to 17 mln złotych. Prace mają się zakończyć za dwa lata.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro