Reklama
Reklama

Na Świętym Marcinie sadzą 15-letnie drzewa. "W ciągu kilku lat mają szanse osiągnąć wysokość kilkunastu metrów"

fot. PIM
fot. PIM

W sumie 30 platanów i wiązów będzie rosnąć na odcinku pomiędzy Gwarną i al. Niepodległości.

Przy drzewach zaplanowano krzewy i byliny. - Nie tylko tramwaje pojawią się na Świętym Marcinie. Kontynuujemy trend zazieleniania centrum. Robimy to w sposób świadomy wybierając gatunki odporne na trudne miejskie warunki. Cieszy również fakt, że obecne nasadzenie to duże 15-letnie okazy drzew, które w ciągu kilku lat mają szanse osiągnąć wysokość kilkunastu metrów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prace związane z nasadzeniami ruszyły w tym tygodniu przy Zamku, kolejne są planowane przy Auli UAM. Platany i wiązy mają od 5 do 7 metrów wysokości. - Z 18 platanów i 12 wiązów utworzone zostaną dwa szpalery drzew wzdłuż gruntownie przebudowanego torowiska tramwajowego na ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a al. Niepodległości. Dadzą cień m.in. pasażerom oczekującym na tramwaj na przystanku przy CK Zamek. Platan klonolistny to drzewo z rozłożystą koroną, o liściach podobnych - zgodnie z nazwą - do liści klonu. Docelowo urosną do 13-15 metrów wysokości. Dobrze znoszą warunki miejskie. Z kolei wiąz lobel jest odpornym drzewem, o koronie typu kolumnowego, która dobrze sprawdza się w warunkach o ograniczonej przestrzeni. Osiąga on od 15 do 18 metrów wysokości - podają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

- Docelowo wzdłuż chodnika przed Aulą Uniwersytecką i Collegium Iuridicum - po północnej stronie ul. Św. Marcin - będą rosły również platany oddzielające chodnik i drogę rowerową od jezdni. Na odcinku od al. Niepodległości do mostu Uniwersyteckiego pojawi się w sumie jeszcze 19 drzew (oprócz platanów także grusze i lipa). Cały zakres tego etapu Programu Centrum - od ul. Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego wraz ze skrzyżowaniami - wzbogaci się o 49 drzew oraz liczne nasadzenia zieleni niskiej: krzewów i bylin.

Cześć z nowych drzew sadzona jest w skrzyniach antykompresyjnych, które korzystnie wpływają na ich rozwój, a dodatkowo dzięki skrzyniom korzenie nie niszczą podziemnej infrastruktury. W takich skrzyniach znajdują się też czujniki informujące np. o tym, kiedy należy podlać drzewo.

Od czwartku nasadzenia prowadzone są również przy Muzeum Narodowym na Al. Marcinkowskiego - tu pojawi się osiem dębów szypułkowych. Mają mieć do 15 metrów wysokości. - Aby drzewa stanowiły kontynuację alei dębów rosnących przy Muzeum Narodowym, to odległość między podłożem a koroną będzie niewielka. Przed rozpoczęciem prac na Al. Marcinkowskiego kompozycja alei drzew urywała się na wysokości Biblioteki Raczyńskich. Dęby stworzą więc nową perspektywę widokową na gmach Muzeum Narodowego. Dodatkowo na wyspach przed budynkiem pojawią się żywopłoty z cisu, czyli silnie rosnącego krzewu o ciemnozielonych igłach. Całość uzupełnią sezonowe kwietniki.

To nie koniec. Wkrótce planowane są nasadzenia na Świętym Marcinie pomiędzy Ratajczaka i Al. Marcinkowskiego. To drzewa pojawią się w donicach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
34.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro