Reklama
Reklama

Jest apel na dziś: "jeżeli zalewa was krew, lepiej oddajcie ją nam!"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sarah Marciano Sah z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sarah Marciano Sah z Pixabay

Zapasy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa świecą pustkami.

Poszukiwani są przede wszystkim dawcy z grupami krwi Rh-. Szczególnie brakuje krwi grupy B Rh- oraz AB Rh-. Mało jest też krwi grup 0 Rh- oraz A Rh-. Nie brakuje krwi grup B Rh+ oraz AB Rh+.

Tylko dziś zorganizowano kilka zbiórek, które mogą ten stan zmienić. Akcja w godzinach od 8:00 do 13:00 odbywać się będzie na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej 131/133. Zbiórkę krwi organizuje Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy MPK Poznań. W trakcie zbiórki, osoby oddające krew, które mają od 18 do 45 lat, będą mogły również zapisać się do Banku Dawców Szpiku.

"Przypominamy, że obowiązek noszenia maseczek ochronnych w podmiotach leczniczych, w tym w ambulansach w trakcie wyjazdowych akcji poboru krwi, nadal obowiązuje" - podkreśla Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

Zbiórka odbędzie się też w siedzibie Teatru Nowego przy ulicy Dąbrowskiego 5. "W najbliższy poniedziałek (27 marca) od 9.00 do 14.00 bezpiecznie, zdrowo i w komfortowych warunkach oddacie krew w naszym teatrze. A po tym to już na pewno teatr wejdzie wam w krew..." - piszą organizatorzy.

Krew można oddawać w RCKiK przy ulicy Marcelińskiej. Kto może zostać dawcą? Zdrowe osoby pomiędzy 18 i 65. rokiem życia. Wykluczone z oddawania krwi są osoby schorowane, mające choroby zakaźne, używające środków psychoaktywnych, a także chorujące na łuszczycę, cukrzycę, czy nowotwory złośliwe. Krwi nie można też oddawać w trakcie miesiączki, w ciągu 6 miesięcy od wykonania tatuażu czy makijażu permanentnego, a także w trakcie lub tuż po infekcji. Wszystkie szczegóły znajdziemy tutaj.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
14.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro