Reklama
Reklama

Fort VII: będzie można zwiedzać niedostępne wcześniej zakamarki

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Zakończono drugi etap inwestycji pt. "Renowacja i adaptacja Fortu VII dla zachowania dziedzictwa kulturowego- Etap II".

II etap inwestycji w Forcie VII obejmował część lewą koszar szyjowych na poziomie 0 i poziomie -1, a także wnętrza blokhauzu i kaponiery czołowej. Zakres projektu stanowi uzupełnienie I etapu inwestycji. Celem kontynuacji przedsięwzięcia było zahamowanie procesów niszczących zabytkowy obiekt oraz przystosowanie pomieszczeń na cele wystaw o tematyce martyrologicznej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. 2 stycznia 2025 r. rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA

"Fort VII jest i będzie miejscem pamięci" - pokreślił to dyrektor WMN Przemysław Terlecki.
"Pracujemy, żeby w Forcie VII opowiadać całą historię martyrologii. Ten projekt to ratowanie historii. Dzięki tej modernizacji i zaangażowaniu zespołu udało się tę historię uczytelnić" - dodał.

"Mamy finał przełomowego etapu. Nad tym miejscem będziemy pracować jeszcze wiele lat, by osiągnąć pełnię zadowolenia z tego, jak to miejsce można wykorzystać. Przełomowe było zainwestowanie w to miejsce dużych pieniędzy, w tym części środków z Unii Europejskiej. Łącznie 13 milionów złotych pochodzi z WRPO 2014+, kolejna znacząca część z budżetu Miasta Poznania. Całość dotychczasowych w Forcie VII jest warta 28,5 mln zł" - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W ramach Projektu WRPO ścieżka zwiedzania została rozbudowana o przestrzenie dotąd niedostępne - ważne dla opowieści o martyrologii więźniów KL Posen. Poszerzona została infrastruktura ekspozycyjna, muzeum wzbogaciło się o urządzenia techniczne. "Pod koniec tego roku otworzymy pierwszą, nową wystawę, opowiadającą o kobietach - więźniarkach KL Posen. Kolejna, której otwarcie zaplanowano na luty 2024 roku przedstawi losy więzionych harcerzy. Następne zostaną udostępnione zwiedzającym do roku 2026" - przekazuje Karolina Brzezicka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Zwiedzający od 15 kwietnia będą mogli poznać już całość lewej części Fortu VII. Prawa strona będzie dostępna od 17 czerwca.

Całość dotychczasowych działań w ramach I i II etap prac renowacyjnych w Forcie VII jest warta 28,5 mln zł.

"Fort VII jest i zawsze będzie miejscem pamięci dlatego proponowane przez nas dwie ścieżki zwiedzania: martyrologiczna oraz historyczna wzajemnie się uzupełniają. Przypominamy, że część martyrologiczna dostępna jest dla odbiorców powyżej 14 roku życia
" - dodaje Brzezicka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro