Reklama
Reklama

Niedługo otworzą Ośrodek Badań Klinicznych. "Pacjenci będą brali udział w terapiach, które w Polsce są poza ich zasięgiem"

fot. Szpital w Pleszewie
fot. Szpital w Pleszewie

Ośrodek w jednym z wielkopolskich szpitali zostanie uruchomiony od kwietnia.

Pleszewskie Centrum Medyczne planuje uruchomienie Ośrodka Badań Klinicznych. Będzie on samodzielnym bytem w pleszewskim szpitalu. Placówka ma miejsce, ma też odpowiedni personel do tego, by go uruchomić.

"To miejsce, w którym pacjenci chorujący na określone choroby będą brali udział w nowych terapiach, które w Polsce są poza ich zasięgiem, najczęściej finansowym. Mam tu na myśli dostęp do leków czy produktów leczniczych stosowanych w medycynie. Na początku grupę docelową będą stanowili pacjenci onkologiczni, hematologiczni, psychiatryczni i kardiologiczni. Dlaczego akurat te grupy? Dlatego, że właśnie w tych obszarach prowadzi się najwięcej badań klinicznych" -wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Działania Ośrodka Badań Klinicznych w pleszewskim szpitalu będą polegały na tym, że pacjentom będą podawane nowe leki lub terapie wraz z obecnymi na rynku i sprawdzonymi pod kątem ich skuteczności. "Jednak to, że pacjenci mają takie same schorzenia - wcale nie oznacza, że każdy tak samo zareaguje na ich działanie. Protokoły badań są akceptowane przez Komisje Bioetyczne, która zapewnia bezpieczeństwo dla pacjenta. Warto podkreślić, że lek badany jest zwykle dodawany do już stosowanego, co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta. Dane pozyskane w trakcie badań klinicznych są raportowane na bieżąco do sponsora. Pozyskana wiedza jest konieczna dla wszystkich - dla pacjenta i dla naszego szpitala i innych ośrodków leczniczych w celu rejestracji nowego leku lub nowej terapii" - dodaje prezes.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie III stopnia przed burzami!
25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro