Reklama
Reklama

Wilki w kolejnej wielkopolskiej miejscowości. Jest apel!

fot. YT/Fotopułapka TV
fot. YT/Fotopułapka TV

O szczególną ostrożność proszą władze jednej z gmin w powiecie kościańskim.

To kolejna gmina, która wystosowała komunikat do swoich mieszkańców, by zachowali szczególną ostrożność ze względu na bliską obecność wilków. "W związku z pojawiającymi się sygnałami wystąpienia wilka na terenie naszej gminy (m. Lubiń), Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń zaleca mieszkańcom zachowanie szczególnej ostrożności" - czytamy w komunikacie Gminy Krzywiń, w którym pojawiają się też podstawowe zasady, do jakich należy się stosować. Wśród nich możemy znaleźć między innymi apel, by nie dokarmiać tych zwierząt, a jeśli widzimy, że potrzebują pomocy natychmiast powiadomić o tym właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo. Nie należy samemu podejmować żadnych kroków.

"Wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenie Gminy Krzywiń, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane do Urzędu Miasta i Gminy Krzywiń pod nr tel 655170525 wew. 250 , w celu podjęcia adekwatnych do skali zagrożenia działań lub do najbliższego komisariatu policji" - czytamy w komunikacie.

Przy okazji przypominamy, że wilki to zwierzęta drapieżne, od 2016 roku objęte ochroną ścisłą. Nie wolno ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

Jak tłumaczył nam przy okazji rozmowy o wilkach zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Czerniejewo, Adam Smolarek zwierzę to nie stanowi większego zagrożenia dla człowieka, dlatego ludzie nie powinni obawiać się wchodzić do lasu, jednak zalecane jest zachowanie ostrożności. "Wiadomo jest to dzikie zwierzę i zdarzyć się mogą różne sytuacje. Oczywiście, jeśli na niego najdziemy lub na przykład będzie ranny może zaatakować, ale to jest mało prawdopodobne, raczej wilki boją się ludzi" - mówił.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro