Reklama

"Jak pomóc temu małemu ptaszkowi, który wleciał w szybę? Żyje na balkonie, nie chodzi"

fot. Magdalena
fot. Magdalena

Z apelem o pomoc zwróciła się na facebooku mieszkanka Naramowic.

Uderzenia ptaków w szyby stanowi jeden z najczęstszych powodów śmierci tych zwierząt. W Stanach Zjednoczonych zbadano to dokładnie i ustalono, że uderzenia ptaków w szyby zabijają tam od 265 do 988 milionów osobników rocznie. Stanowi to drugą najczęstszą przyczyną śmierci ptaków. Co ciekawe, najwięcej ptaków w USA zabijają koty domowe (1,4-3,7 miliarda ofiar rocznie).

Co zrobić gdy zobaczymy ptaka, który uderzył w szybę? Najlepiej bardzo delikatnie zapakować ptaka do pudełka i zawieźć do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który od 2017 roku prowadzi poznański Ptasi Azyl. Ptasi Azyl zapewnia stacjonarną opiekę weterynaryjną rannym i chorym ptakom na mocy umowy z miastem. Ośrodek pełni dyżur w dni powszednie, niedziele i święta w godzinach 8.00 -21.00 przy ul. Szydłowskiej 43 w Poznaniu (tel. 061 84 666 84 ).

Ptaszek z Naramowic widoczny na zdjęciu po kilku godzinach odpoczynku o własnych siłach odleciał - pomoc Ptasiego Azylu nie była w tym przypadku konieczna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
18.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro