Reklama
Reklama

W mieście ruszyły wielkie porządki. Będą czyścić 25 km ulic dziennie

fot. ZDM
fot. ZDM

W Poznaniu trwa pozimowe oczyszczanie ulic. Głównie z piasku, który pozostał po usuwaniu skutków zimy.

"Każdego dnia kompleksowo oczyszczonych będzie do 25 kilometrów ulic, tak by do połowy kwietnia prace były wykonane na około 700 kilometrach miejskiej infrastruktury" - wyjaśnia Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM ds. utrzymania. "Oprócz jezdni oczyszczone zostaną także chodniki (900 tysięcy metrów kwadratowych), miejsca postojowe w strefie płatnego parkowania (130 tysięcy metrów kwadratowych) i drogi dla rowerów (niemal 130 kilometrów)" - dodaje.

Tradycyjnie już w pierwszej kolejności oczyszczane są główne ciągi komunikacyjne oraz ulice w centrum. Następnie sprzęt sprzątający będzie wyjeżdżał na pozostałe dzielnice miasta. Przy czym na niektórych ulicach może pojawić się dopiero w drugiej połowie przyszłego miesiąca.

"Do końca marca potrwa ściąganie chochołów z koron młodych drzew i foliowo-słomianych mat chroniących niską zieleń w pasach drogowych. Osłony zabezpieczały roślinność zimą przed szkodliwym dla nich aerozolem solnym. W niektórych lokalizacjach, jak np. na ul. Dolna (przy ul. Spychalskiego) czy na ul. Roboczej (w rejonie ul. Fabrycznej) słomiane osłony pozostawione będą na dłużej by ochronić nowo posadzoną zieleń przed zniszczeniem" - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Po 15 kwietnia, rozpocznie się letnie czyszczenie ulic, które wykonywane jest z większą częstotliwością na głównych ulicach śródmieścia. "Średnio każdego tygodnia będzie posprzątane do 100 kilometrów ulic. Trzeba zaznaczyć, że jezdnie i drogi dla rowerów, które są mniej uczęszczane i znajdują się dalej od centrum będą sprzątane doraźnie" - zapowiada rzeczniczka i podkreśla, że wciąż dużym problemem są dzikie wysypiska śmieci na poboczach dróg. Zaznacza, że sprawcy nie mogą czuć się bezkarnie.

Przypominamy, że głoszenia dotyczące sprzątania ulic przyjmowane są pod adresem: [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
10.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro