Dziś święto wody. Czy ta dostarczana do naszych mieszkań jest bezpieczna dla naszego zdrowia?
Nad bezpieczeństwem zdrowotnym wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wody w kąpieliskach, pływalniach, szpitalach i innych obiektach użyteczności publicznej nadzór sanitarny sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Jak zapewniają przedstawiciele poznańskiego Sanepidu, na obszarze miasta Poznania oraz powiatu poznańskiego wytypowanych jest kilkaset punktów do poboru próbek wody, z których systematycznie pobiera się przez cały rok próbki wody do badań. Punkty te są równomiernie rozmieszczone w strefie zaopatrzenia mieszkańców w wodę, co pozwala skutecznie monitorować bieżąco jakość wody dostarczanej mieszkańcom.
"Woda, którą pijemy pochodzi w większości z ujęć podziemnych, które są najlepszymi źródłami dostarczanej wody. Charakteryzuje się znaczną twardością, która jak należy podkreślić, wynika z naturalnej obecności w wodzie kilkudziesięciu rodzajów składników mineralnych (głównie wapnia i magnezu), które są niezbędne dla zdrowia człowieka" - przekazuje Cyryla Staszewska, rzeczniczka PSSE w Poznaniu.
W roku 2022 pod nadzorem Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Poznaniu znajdowało się 98 urządzeń wodociągowych. "Wodociąg Miejski w Poznaniu (Poznański System Wodociągowy) jest wodociągiem o największej wydajności w województwie wielkopolskim i zaopatruje około 680 000 mieszkańców z obszaru miasta Poznania i okolicznych gmin: Czerwonaka, Dopiewa, Komornik, Kórnika, Lubonia, Mosiny, Murowanej Gośliny, Puszczykowa, Rokietnicy, Suchego Lasu, Swarzędza, Tarnowa Podgórnego" - podkreśla rzeczniczka.
"W 2022 roku w ramach prowadzonego nadzoru nad jakością wody przeznaczoną do spożycia przez ludzi, służby sanitarne skontrolowały wszystkie funkcjonujące wodociągi. Większość wodociągów pracuje w oparciu o jedno ujęcie, które stanowi jedna lub kilka studni. Studnie na ujęciach wodociągowych są właściwie oznakowane i zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych, ich stan sanitarno-techniczny nie budził większych zastrzeżeń" - dodała.
Urządzenia wodne są regularnie konserwowane, studzienki utrzymane czysto, włazy zamknięte, kominki wentylacyjne zabezpieczone siatkami przeciw owadom i gryzoniom. Ponadto Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi od lat nadzór nad jakością ciepłej wody użytkowej w obiektach użyteczności publicznej (np. szpitale, baseny, hotele) oraz nadzór nad pływalniami i kąpieliskami.