Reklama
Reklama

Bezdomność na Poznaniu Głównym. Co na to Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

Wracamy do sprawy.

Obecność osób w kryzysie bezdomności na terenie poznańskiego dworca kolejowego to temat, który regularnie powraca na naszym portalu. Wyjaśnialiśmy już, że zarządca dworca odpowiedzialność za kwestię osób w kryzysie bezdomności przerzuca na miasto tłumacząc, że nie ma narzędzi umożliwiających mu rozwiązanie tego problemu. Zapewnia przy tym, że współpracuje z miejskimi jednostkami w tym zakresie.

Jak do sprawy odnosi się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie? - Pracownicy socjalni Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR Poznań regularnie monitorują miejsca, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Dotyczy to również terenu poznańskiego dworca kolejowego i jego okolic. Ponadto, gdy otrzymujemy zgłoszenie, każdorazowo podejmujemy interwencje. W tym zakresie MOPR Poznań współpracuje z zarządcą obiektu, policją i organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz osób w kryzysie bezdomności - zapewnia Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora MOPR Poznań.

- Pracownicy socjalni DPOB informują o formach pomocy, z jakich mogą skorzystać osoby w kryzysie bezdomności. Za każdym razem namawiają do skorzystania z oferty miasta, zachęcają do pobytu w schronisku. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem przyjęcia do schroniska czy noclegowni jest zachowanie trzeźwości. Jedynie ogrzewalnia przy ul. Krańcowej dopuszcza maksymalnie 1 promil alkoholu we krwi klienta. Osoby uzależnione od alkoholu czy środków psychoaktywnych mogą uzyskać wsparcie w specjalistycznych ośrodkach, np. MONAR-MAKOT. Osoby w kryzysie bezdomności mogą liczyć na pomoc dzienną, nocną, całodobową, świadczenia pieniężne i niepieniężne, np. odzież, leki czy świadczenia opieki zdrowotnej, finansowane ze środków publicznych - wymienia.

Za każdym razem sprawa jest bardzo indywidualna. - Udzielanie pomocy musi się odbywać za zgodą osoby i przy jej udziale. Nie możemy nikogo zmusić, aby poszedł do placówki, rozpoczął leczenie i podjął działania, zmierzające do wyjścia z bezdomności. Osoby w kryzysie bezdomności mają prawa obywatelskie, same decydują o tym co zrobią, jaką podejmą decyzję - zauważa.

- Zgodnie z obowiązującą ustawą o pomocy społecznej pracownicy koncentrują się na pracy socjalnej z osobami w kryzysie bezdomności, udzielaniu wsparcia, którego celem jest wzmocnienie aktywności społecznej klientów, co finalnie może doprowadzić do wyjścia z bezdomności i samodzielności życiowej. Ta żmudna praca wymaga wysiłku i czasu, ale przynosi też efekty, np. jedna z kobiet przebywających na dworcu wkrótce trafi do domu pomocy społecznej. Nasi pracownicy socjalni nie zajmują się egzekwowaniem przestrzegania obowiązującego na dworcu kolejowym regulaminu czy przeprowadzaniem "eksmisji" z poczekalni. Zadaniem MOPR Poznań jest niesienie pomocy i wsparcia - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
38.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro