Reklama
Reklama

Po jakim kierunku studiów zarobi się najwięcej? Jest ranking

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Joshua Hoehne / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Joshua Hoehne / unsplash.com

Niektóre kierunki mogą zaskoczyć.

Portal money.pl opublikował listę kierunków studiów, po których absolwenci mogą liczyć na najwyższe zarobki. Dane pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym - Centralna Ogólnopolska Sieć Teleinformatyczna, a badanie jest realizowane na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W październiku edukację na polskich uczelniach (studia I stopnia i jednolite magisterskie) rozpoczęło prawie 430 tysięcy osób. Kolejne ponad 100 tysięcy zaczęło studia drugiego stopnia. Studenci najchętniej wybierali informatykę, psychologię, zarządzanie, prawo i medycynę.

Z zebranych danych wynika, że średnie wynagrodzenie absolwenta studiów I stopnia to nieco ponad 3660 zł brutto. Jeśli student pracował w trakcie nauki, może liczyć na średnio 4190 zł brutto. Które kierunki są najlepiej opłacalne pod względem zarobków absolwentów? Numerem jeden jest informatyka. Po studiach drugiego stopnia można liczyć na ponad 11 tysięcy złotych brutto. Dla porównania - po studiach pierwszego stopnia można liczyć na ponad 6900 złotych brutto.

Jakie jeszcze kierunki znalazły się w rankingu? Ponad 9,5 tysiąca złotych brutto można zarabiać po ukończeniu Teleinformatyki, a prawie 9200 zł po pielęgniarstwie. Prawie 7,7 tysiąca złotych dostaną absolwenci elektroniki i telekomunikacji, a ponad 7,5 tysiąca ci, którzy studiowali analizę danych - big data. Na podobne zarobki można liczyć po ukończeniu automatyki i robotyki, zarządzania finansami przedsiębiorstwa oraz metod ilościowych w ekonomii i systemów informacyjnych. Na ostatnim miejscu zestawienia, z zarobkami rzędu 6,9 tysiąca złotych, znalazło się położnictwo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
7.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro