Reklama

Kilkuset sędziów i prokuratorów w obronie poznańskiej sędzi, która uniewinniła 32 osoby protestujące w katedrze poznańskiej

fot. stopklatka z nagrania Stonewell
fot. stopklatka z nagrania Stonewell

Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek i najwyraźniej nie spodobała się przełożonym sędzi.

Już w poniedziałek informowaliśmy, że poznański sąd uniewinnił 32 oskarżonych, którzy w październiku 2020 roku protestowali w poznańskiej katedrze przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającemu przepisy antyaborcyjne w kraju. Jak relacjonowała Gazeta Wyborcza, sędzia tłumaczyła, że owszem, przeszkodzili oni w odprawianiu mszy świętej, ale nie ze złośliwości. Wskazała, że ich zachowanie było motywowane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, wobec którego chcieli zaprotestować. Sędzia mówiła, że wyrok trybunału godził w prawa kobiet, a kościelni hierarchowie go pochwalali. - Konstytucyjna zasada rozdziału Kościoła od państwa jest w Polsce nagminnie łamania - powiedziała.

O wyroku zrobiło się głośno w całym kraju. Nie spodobał się on przełożonym sędzi, która go wydała. Szefowa Krajowej Rady Sądownictwa wystosowała nawet pismo do prezesa poznańskiego Sądu Okręgowego, w którym zaapelowała o wysłanie sędzi Joanny Kobel na szkolenie z prawa konstytucyjnego. To oburzyło wielu sędziów, którzy odbierają pismo jako próbę nacisku. W oficjalnym stanowisku stwierdzili, że sędzia Kobel ma ich pełne wsparcie.

Głos zabrał prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który pismo napisane przez szefową KRS w sprawie poznańskiej sędzi nazwał "obroną polskiego sądownictwa".

Jak podaje Gazeta Wyborcza, wsparcie dla poznańskiej sędzi wyrazili nie tylko sędziowie z poznańskiego Sądu Okręgowego, ale też z innych części kraju, w tym Sądu Najwyższego. W sumie chodzi o ponad 1500 osób. Dodatkowo słowa wsparcia płyną ze strony prokuratorów - ponad 200 z nich.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro