Reklama
Reklama

MPK Poznań nie zatrudnia kierowców, którzy mają własną działalność transportową? "Kierowcy MPK mogą dorabiać na UBERze"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. MPK Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MPK Poznań

W tej sprawie napisał do nas Czytelnik.

- Od dłuższego czasu w różnych mediach czytam, że w poznańskim MPK brakuje bardzo wielu kierowców.. Pewien czas temu odpowiedziałem na ofertę pracy w MPK z zaznaczeniem, że prowadzę również swoją działalność gospodarczą związaną z transportem i otrzymałem odpowiedź, że nie można prowadzić swojej działalności w zakresie transportu i jednocześnie pracować na etacie w MPK - pisze nasz Czytelnik. - Można za to prowadzić działalność w jakimkolwiek innym zakresie. Uważam, że jest to dziwne, ponieważ mieszkam przy zajezdni na ul. Kaczej i widzę codziennie, że wielu kierowców firm przewozowych na aplikację jest kierowcami w MPK, a osoba doświadczona jako wieloletni kierowca prowadząca własną działalność np. przewóz busem, zwykła taksówka itp. jest dyskredytowana na starcie mimo tak ogromnego zapotrzebowania kierowców w MPK - dodaje.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Komfortowy hotel Linea Mare nad morzem z rabatem -15% specjalnie dla mieszkańców Poznania. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Zapytaliśmy w MPK Poznań, czy rzeczywiście nie można pracować jako kierowca MPK Poznań i prowadzić przy tym działalność transportową. Agnieszka Smogulecka z MPK podkreśla, że Czytelnik zdradził zbyt mało szczegółów, by móc odnieść się do tej sytuacji. Są jednak pewne zasady, które obowiązują u przewoźnika. - MPK Poznań każdorazowo informuje kandydatów do pracy na stanowisku kierowca autobusu o obowiązku przestrzegania m.in. przepisów Ustawy o czasie pracy kierowców. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zatrudnienia danej osoby u innego pracodawcy, bowiem postanowienia ograniczające liczbę godzin wykonywania przez kierowcę pracy odnoszą się łącznie do wszystkich stosunków pracy, w jakich osoba ta pozostaje w tym samym okresie czasu - tłumaczy. - Właśnie z uwagi na obowiązujące przepisy, każdy kierowca MPK Poznań składa oświadczenie o dodatkowym zatrudnieniu oraz o tym, czy wykonuje przewozy drogowe (kierowca jest również zobowiązany poinformować pracodawcę o zmianie mającej wpływ na złożone wcześniej oświadczenie) - dodaje.

Nie oznacza to jednak, że osoba pracująca w innej firmie transportowej (w tym swojej) nie może pracować w MPK. - W przypadku osoby pracującej/realizującej przewozy w innej firmie, w MPK Poznań istnieje możliwość zatrudnienia na stanowisku kierowcy autobusu w niepełnym wymiarze godzin lub zawarcia umowy zlecenia na świadczenie usług przewozowych, jednak jedynie w takim zakresie na jaki pozwalają przepisy prawa - podkreśla Smogulecka.

MPK Poznań przypomina też, że inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które biorą udział w bezpłatnym kursie na prawo jazdy kategorii D. - Kurs ten jest bezpłatny dla osób, które po zdaniu egzaminu będą pracować w MPK Poznań na stanowisku kierowcy autobusu w pełnym wymiarze czasu pracy przez 3 lata - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad sto zgłoszeń, najwięcej z powiatu poznańskiego
12℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
6.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro