Reklama

Punkt recepcyjny dla uchodźców znika z MTP

fot. WUW Poznań / archiwum
fot. WUW Poznań / archiwum

Od początku wojny w Ukrainie z punktu recepcyjnego na Międzynarodowych Targach Poznańskich skorzystało kilkanaście tysięcy obywateli Ukrainy.

28 lutego 2022 r. punkt recepcyjny został otwarty w Holu Wschodnim na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Później decyzją wojewody wielkopolskiego został przeniesiony do pawilonu nr 2 na MTP, gdzie funkcjonuje do chwili obecnej. Obsługę punktu zapewniała Caritas Archidiecezji Poznańskiej na podstawie umów zawartych z wojewodą wielkopolskim.

"Po wielu rozmowach z uchodźcami przebywającymi w punkcie recepcyjnym dostrzegliśmy potrzebę zmiany formy pomocy, którą dotychczas udzielaliśmy obywatelom Ukrainy.
Oczekują oni obecnie na pewno innego wsparcia z naszej strony niż w pierwszych miesiącach ataku na ich kraj
"- podkreśla wojewoda Michał Zieliński. "Teraz te działania powinny być nakierunkowane na pomoc obywatelom Ukrainy w przystosowaniu się do życia w Polsce, do ich aktywizacji i integracji w naszym społeczeństwie" - dodaje.

Jak podkreślono z punktu recepcyjnego korzysta coraz mniej nowoprzybyłych osób. Dla porównania w okresie od 5 - 12 maja 2022 r. do punktu trafiły 6674 osoby, z czego 220 skorzystało z noclegu, z kolei w dniach 12 - 19 lutego br. do punktu przybyły 2433 osoby, w tym 21 zdecydowało się zostać na noc.

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację postanowiliśmy dostosować formułę działalności pomocowej do obserwowanych potrzeb obywateli Ukrainy poprzez zwiększenie liczby punktów, w których będą mogli uzyskać niezbędne informacje, a także dostosowanie liczby doraźnych miejsc noclegowych do faktycznych potrzeb" - mówi wojewoda.

Wraz ze zmieniającymi się potrzebami uchodźców od kwietnia punkt recepcyjny z MTP zostanie przeniesiony do budynku przy ul. Bukowskiej 27/29 w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro