Reklama
Reklama

Ogromna akcja policji wymierzona w pedofilów działających w internecie. Zatrzymano 49 osób

fot. CBZC
fot. CBZC

W ubiegłym tygodniu odbyła się operacja "Barbossa".

- Zwalczanie zjawiska seksualnego wykorzystywania dzieci w Internecie stanowi jedno z zadań policjantów CBZC. W ramach podejmowanych działań funkcjonariusze ściśle współpracują z wieloma instytucjami i organizacjami, mając za wspólny cel ograniczenie przestępczości internetowej o podłożu seksualnym, a także ustalenie i wykrycie sprawców tych przestępstw, w szczególności tych dotyczących bezbronnych dzieci - wyjaśnia Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Operacja "Barbossa" odbyła się w ubiegłym tygodniu i wzięło w niej udział 372 policjantów CBZC, a takę z komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych z całego kraju. - W efekcie podjętych czynności zatrzymano 49 osób, w wieku od 19 do 70 lat, przeprowadzono prawie 90 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono łącznie ponad 720 cyfrowych nośników, zawierających po wstępnych badaniach ponad 170 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie małoletnich. Z ustaleń śledczych wynika, że rozpowszechnianie materiałów odbywało się różnymi kanałami, w tym na zamkniętych grupach przy wykorzystaniu szyfrowanych komunikatorów.

Podejrzanym postawiono zarzuty posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim. Czterech z nich takie zarzuty stawiano już w przeszłości. Niemal połowa zatrzymanych trafiła do aresztu, a na poczet przyszłych kar zabezpieczono 641 tysięcy złotych. - Wśród tymczasowo aresztowanych są m.in.: mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko oraz kobieta, która udostępniała konkubentowi wrażliwe zdjęcia swojego dziecka.

Policjanci podkreślają, że teraz czeka ich trudny proces oględzin zabezpieczonych materiałów, które często zawierają drastyczne materiały z udziałem dzieci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro