Reklama
Reklama

Wraca temat budowy nowych bloków w rejonie ulicy Zamenhofa. "Jak ZDM widzi obsługę osiedla na ponad tysiąc mieszkań?!"

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Deweloper nabył w 2021 roku teren w rejonie ulic Rataje i Zamenhofa.

O tym, że ROBYG kupił działkę po dawnym Zakładzie Przemysłowym - Fabryce W5 przy ulicy Zamenhofa 138, pisaliśmy już 2 lata temu. Chodzi o budynki położone w sąsiedztwie Lidla o powierzchni 3,4 hektara. Dwa lata temu branżowy portal projektinwestor.pl informował, że obiekty stojące na terenie zostaną wyburzone, a zgodnie ze studium mogą tu powstać budynki mieszkalne i usługowe. Co istotne, dla tego obszaru nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Rok później, w listopadzie 2022, ponownie pisaliśmy o tym terenie. Wówczas Telewizja WTK ustaliła, że inwestor chce na początek postawić tu trzy budynki - dwa 17-piętrowe oraz jeden 8-piętrowy. Już wtedy mieszkańcy okolicy wskazywali, że w okolicy rośnie wiele cennych, nawet około 200-letnich drzew, które trzeba ochronić. W ubiegłym roku do magistratu wpłynął wniosek o wydanie warunków zabudowy dla terenu. Postępowanie jednak zawieszono. Inwestor miał bowiem pracować nad tym, by jak najmniej ingerować w zieleń.

Teraz w tej sprawie interpelację do prezydenta składa radny Paweł Matuszak. Jak podaje, inwestor chce zacząć od zabudowy terenu porośniętego zielenią, a nie tego, na którym znajdują się zabudowania. Ma to być dla niego najtańsza opcja. - Pytanie do ZDM - jak widzi on obsługę komunikacyjną planowanego przez inwestora osiedla na ponad tysiąc mieszkań?! - pisze w interpelacji. Podkreśla, że inwestor nie posiada dostępu do drogi publicznej. Dojazd jest możliwy przez prywatną działką, na której nie ma ustanowionej służebności wobec właściciela gruntu, na którym mają powstać bloki. - Miasto nie powinno dawać przyzwolenia na takie patologiczne działania. W trybie pilnym niezbędne jest podjęcie uchwały o przystąpieniu do planu miejscowego i zablokowanie wydawania warunków zabudowy - kończy radny. Nie otrzymał jeszcze odpowiedzi od miasta.

Gazeta Wyborcza zapytała dewelopera, czy ma już gotowy plan na zabudowanie terenu. Przyznał, że ma tam powstać osiedle mieszkaniowe, ale obecnie trwają prace projektowe, więc o szczegółach nie można mówić. Z aktualnych informacji wynika, że w Urzędzie Miasta procedowane są warunki zabudowy dla bloku, który ma tam powstać. Parametry budynku mają natomiast zostać ustalone na podstawie analizy sąsiedztwa. Wiceprezydent Bartosz Guss pytane przez GW o szczegóły zauważa, że ROBYG nie spełnia warunków dotyczących obsługi komunikacyjnej osiedla. Niewielka uliczka Rataje nie jest bowiem w stanie obsłużyć około tysiąca nowych mieszkań. Jego zdaniem konieczne jest przygotowanie planu zagospodarowania dla terenu i to w ramach konsultacji społecznych powinno się ustalić, jak powinna wyglądać zabudowa w tej okolicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
56.53 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro