Reklama
Reklama

Problemy na budowie osiedla przy Jeziorze Maltańskim. Deweloper twierdzi, że to przez wykonawcę, a wykonawca, że przez dewelopera

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Heye Jensen / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Heye Jensen / unsplash.com

O problemach na budowie przy ulicy Wołkowyskiej robi się coraz głośniej.

Kilka dni temu temat podjął Głos Wielkopolski. Do redakcji zwrócił się Czytelnik, który pracował na budowie bloków przy Wołkowyskiej. Poskarżył się, że od 4 miesięcy podwykonawcy mieli nie otrzymać wynagrodzenia od generalnego wykonawcy inwestycji. Potwierdził to w rozmowie z dziennikiem także przedstawiciel innego podwykonawcy.

Z ustaleń Głosu Wielkopolskiego wynika, że w ramach inwestycji powstać ma 359 mieszkań, z których około 60 procent już sprzedano. Budynki A i B miały być oddane do użytku już w przyszłym miesiącu, ale dziś to nierealne. Dziennik skontaktował się z deweloperem - UWI Deweloper i ustalił, że jeden z etapów inwestycji był budowany przez generalnego wykonawcę dłużej niż planowano, dlatego deweloper nie mógł mu wypłacić pieniędzy. Deweloper podał, że doszło do zmiany generalnego wykonawcy, bo dotychczasowy boryka się z problemami finansowymi, które to miały opóźnić inwestycję.

Z taką wersją nie zgadza się generalny wykonawca. Do mediów trafiło jego oświadczenie. - Zarząd Grupy Antczak, w reakcji na nieodpowiadające stanowi faktycznemu i nierzetelne informacje podawane przez zarząd spółki UWI Inwestycje, dotyczące inwestycji Wołkowyska etap 3 w Poznaniu, wyjaśnia, że spółka Grupa Antczak, realizująca prace jako Generalny Wykonawca trzeciego etapu osiedla UWI Wołkowyska, odstąpiła od umowy z inwestorem w dniu 3 marca 2023 roku. Głównym powodem był brak ciągłości w finansowaniu tej budowy przez inwestora, czyli spółkę UWI Inwestycje Spółka Akcyjna Wołkowyska 3 spółka komandytowa, pomimo stałego monitowania przez Grupę Antczak nieopłaconych faktur - czytamy w oświadczeniu.

- Zgodnie z warunkami podpisanej umowy z dnia 31.10.2020 r. z tym deweloperem prace powinny być realizowane ze środków, które deweloper miał regularnie wpłacać, czego jednak nie robił, tym samym pogłębiając swoje zadłużenie wobec Grupy Antczak jako generalnego wykonawcy. Niezapewnienie, mimo naszych monitów, przez dewelopera czyli UWI Wołkowyska 3 Sp. z o. o. finansowania, było zatem formalnym powodem wstrzymania realizacji - dodaje wykonawca. Zdaniem Grupy Antczak, to deweloper od początku 2022 roku miał opóźnienia w płatnościach. - Tym samym jako Grupa Antczak kredytowaliśmy znaczącą część dotychczas wykonanych prac, zakładając, że deweloper nadrobi te opóźnienia i ureguluje swoje zobowiązania wobec nas. Decyzja o tym, aby w drugim półroczu 2022 roku finansować prace ze środków własnych była przejawem dobrej woli z naszej strony, gdyż rzadko ma miejsce na rynku taka sytuacja, aby Generalny Wykonawca finansował prowadzoną budowę. Bazowaliśmy jednak na naszej wcześniejszej współpracy z tym deweloperem i nie zakładaliśmy, że w tym przypadku zachowa się on nierzetelnie nie wywiązując się ze swoich zobowiązań.

Z relacji wykonawcy wynika, że na 1 marca 2023 roku zaległości ze strony dewelopera to już ponad 20 milionów złotych. Stąd odstąpienie od umowy. - Zaistniała z winy dewelopera sytuacja przyczyniła się do problemów z terminowością naszych płatności dla podwykonawców. Obecnie mimo zaistniałej sytuacji staramy się systematycznie rozliczać z naszymi podwykonawcami. Jest to proces wymagający czasu, ale zapewniamy, że wszystkie należne z naszej strony płatności wobec podwykonawców, zostaną rozliczone - podkreśla Grupa Antczak, która zachowanie dewelopera nazywa nieetycznym i zapowiada podjęcie kroków formalnych wobec niego.

Ostatecznie budynki w ramach trzeciego etapu inwestycji UWI przy Wołkowyskiej mają być gotowe w 2024 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Żar do piątku poleje się z nieba. Ostrzeżenie obowiązuje już w 28 powiatach naszego regionu!
29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.53 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro