Reklama

Każdy pracownik Volkswagena dostanie 1500 zł podwyżki?

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Volkswagen Poznań
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Volkswagen Poznań

Niebawem mają rozpocząć się rozmowy z zarządem.

Między innymi o podwyżkach dla pracowników Volkswagena , przewodniczący NSZZ Solidarność w fabryce Volkswagen Poznań Piotr Olbryś, rozmawiał z dziennikarzami "Głosu Wielkopolskiego". Jak podkreślił, związkowcy będą postulować, by każdy z pracowników Volkswagena dostał po 1500 zł podwyżki. Rozmowy z zarządem mają się rozpocząć już 20 marca.
Jak zaznacza Olbryś, już w czerwcu ubiegłego roku związkowcy zwrócili się do zarządu firmy o rozmowy w sprawie dodatkowego wyrównania inflacyjnego. Tamtejszy postulat to 10 tys. zł dla każdego pracownika, bez względu na zaszeregowanie. "W pierwszym etapie zarząd firmy poinformował nas, że nie ma możliwości, żeby jakiekolwiek wyrównanie inflacyjne wypłacić, bo mieliśmy przestoje związane na przykład z brakiem półprzewodników, brakiem dostaw itd. Później, poprzez użycie naszej siły, która wynika z liczebności naszej Solidarności, i siły argumentów, spotkaliśmy się ponownie na kolejnych rundach negocjacyjnych i osiągnęliśmy wyrównanie inflacyjne w wysokości 8 tys. zł brutto dla wszystkich pracowników. W porozumieniu, które zakładało wyrównanie inflacyjne, zapisaliśmy, że kolejne negocjacje płacowe rozpoczną się w pierwszym kwartale 2023 roku. To jest bardzo ważne, ponieważ wcześniej zakładaliśmy, że kolejne negocjacje odbędą się dopiero w listopadzie bądź grudniu 2023, by negocjować wynagrodzenia na rok, a może lata. Ten zapis pozwala nam rozpocząć negocjacje, ponieważ uważamy, że 3,7 proc. w styczniu 2023 to za mało"- poskreśla na łamach "Głosu Wielkopolskiego"- przewodniczący NSZZ Solidarność w fabryce Volkswagen Poznań.

Podkreśla, że obecny postulat to podwyżka dla każdego pracownika w wysokości 1500 złotych. "W tym stanowisku, jeżeli chodzi o płace, są trzy punkty. Podstawowy punkt - oczekujemy wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników, niezależnie od stopnia zaszeregowania o tysiąc pięćset złotych. To kwota, która wynika z naszych wyliczeń, pewnego algorytmu uwzględniającego poziom inflacji, wzrost cen, wysokość pensji i podwyżek w innych zakładach, szczególnie w przemyśle, z tego, co dzieje się w niemieckich zakładach i innych, podobnych firmach w krajach Europy Wschodniej. Nie precyzujemy, od kiedy wzrost wynagrodzeń miałby nastąpić, chcielibyśmy, żeby stało się to jak najwcześniej, najlepiej od 1 kwietnia" - dodaje i przekazuje, że postulaty dotyczą też "uwzględnienia pewnego bonusu związanego z 30-leciem VW Poznań", bonu wakacyjnego na poziomie 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego czy bonusu świątecznego, czy produkcji na stałe aut elektrycznych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro