Reklama
Reklama

"Żyjemy w społeczeństwie starzejącym się". W Wielkopolsce powstaje nowy oddział geriatryczny w Wielkopolsce. Znamy szczegóły!

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GIS
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GIS

Pacjentami zaopiekuje się Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

Oddziały geriatryczne zajmują się opieką nad pacjentami powyżej 60. roku życia. W tym wieku często chorują oni nie na jedną, ale kilka współwystępujących chorób, a geriatria skupia się na kompleksowym podejściu do ich leczenia. Nowy oddział jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na opiekę nad najstarszymi pacjentami. Dołączy do tych funkcjonujących już w Gnieźnie i Ostrowie Wielkopolskim.

"Żyjemy w społeczeństwie starzejącym się, a co za tym idzie - obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę dla osób w podeszłym wieku. Jedną z jej form jest ta udzielana w oddziałach geriatrycznych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na początku lutego ogłosiliśmy konkurs na oddziały geriatryczne w Wielkopolsce" - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. "Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 10 marca. Dzięki niemu z początkiem kwietnia działalność rozpocznie oddział geriatryczny w Szpitalu w Koninie. Liczymy, że obejmie opieką mieszkańców nie tylko z tego miasta czy powiatu konińskiego, ale wschodniej Wielkopolski" - dodaje.

Oddział geriatryczny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie rozpocznie działalność od 20 łóżek. "Wielkopolski oddział NFZ będzie przyglądał się funkcjonowaniu oddziału i regularnie analizował jego działalność, czyli przede wszystkim - liczbę przyjmowanych pacjentów. Od tego będzie zależała ewentualna możliwość poszerzenia oddziału o kolejne łóżka w przyszłości" - zapowiada Mikołaj Woźniak z WOW NFZ.

"Od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem utworzenia oddziału geriatrycznego i cieszymy się, że tak się stanie. Staramy się stale doskonalić nasz szpital, a teraz możemy poszerzyć ofertę o kolejny zakres świadczeń - zgodny z potrzebami społeczeństwa, czyli zapewnieniem kompleksowej diagnostyki i terapii osobom starszym" - tłumaczy Krystyna Brzezińska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie. "Obecnie pracujemy nad określeniem takich szczegółów organizacyjnych, jak kryteria i zasady przyjęć na oddział. Chcemy, żeby były bardzo jasne i przystępne do zrozumienia. O efektach będziemy informować na bieżąco" - dodaje.

Do tej pory w Wielkopolsce działały dwa oddziały geriatryczne. Pierwszy - w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka" w Gnieźnie, natomiast drugi w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim. Pacjenci mogli otrzymać opiekę na łącznie 50 łóżkach (30 w Gnieźnie i 20 w Ostrowie Wielkopolskim).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro