Reklama
Reklama

300-letni Krzysztof z Wildy doczekał się potomstwa. Są małe "Krzyśki"

fot. ZZM Poznań
fot. ZZM Poznań

Krzysztof to dobrze znany mieszkańcom Wildy i Poznania dąb. Zarząd Zieleni Miejskiej wyhodował 20 sadzonek z żołędzi wiekowego drzewa.

"Krzyśki" to sadzonki dębu szypułkowego, pochodzące z najstarszego pomnika przyrody - Krzysztofa - na Wildzie. Zostały rozdysponowane m.in. wśród rad osiedlowych. Stamtąd część trafiła do szkół podstawowych na Wildzie:nr 42, nr 25 oraz nr 5.

"Żołędzie zostały zebrane we wrześniu ubiegłego roku. Wyrosło z nich 20 młodych dębów, co nie jest oczywistą sprawą w przypadku tego drzewa. Dąb Krzysztof z racji sędziwego wieku (ok. 300 lat) obradza rzadko lub wcale, dlatego trudno jest wyhodować sadzonki z żołędzi. Ponadto rośnie on w bardzo trudnych warunkach, w dosyć zwartej zabudowie, w związku z czym wymaga szczególnej pielęgnacji" - informują urzędnicy z ZZM.

Dąb szypułkowy Krzysztof (Quercus robur L.) znajduje się przy zbiegu ulic Józefa Garczyńskiego i Ignacego Prądzyńskiego, na terenie ogrodzonego placu zabaw przy budynku Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. Imię Krzysztof, zakorzenione w lokalnej społeczności, dąb otrzymał od poznańskiej artystki - Anny Siwczyk, która przyczyniła się do obecnego stanu skweru, przywracając mu dawny wygląd i charakter.

Drzewo o regularnej koronie, 375 cm obwodu (na wys. 130 cm), w wieku około 300 lat stanowi ważny element krajobrazu gęsto zabudowanej dzielnicy Wilda, w której każda enklawa zieleni ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców. "Drzewa pomnikowe, szczególnie w dużych miastach, stanowią dużą wartość; są cennym świadkiem historii i dziedzictwem przyrodniczym. Odgrywają ważną rolę społeczną, przyrodniczą i zdrowotną" - dodają przedstawiciele ZZM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro