Reklama

Przełomowa decyzja sądu. Co z otwarciem sklepów w niedzielę?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Nathalia Rosa / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Nathalia Rosa / unsplash.com

Otwarcie sklepu w niedzielę, jeśli wypożycza sprzęt sportowy, jest legalne.

O sprawie poinformował adwokat Dawid Suszyński. Jak przypomina, choć zaostrzono zakaz handlu w niedzielę, wciąż są od niego wyjątki. Jeden z nich to prowadzenie w ramach działalności wypożyczalni sprzętu sportowego. - W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele nie mówi się wprost o tym, że wyjątki dotyczą także wypożyczalni sprzętu sportowego lub wypożyczalni książek. Jednak według opinii prawnej przygotowanej przez naszą kancelarię w październiku 2021 roku, jednym z takich wyjątków jest także wyjątek dotyczący działalności wypożyczalni sprzętu sportowego. Orzeczeniem z 24 lutego 2023 roku, Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, II Wydział Karny nie tylko nie zakwestionował naszej opinii prawnej ale i potwierdził, że interpretacja taka jest prawidłowa - wyjaśnia.

- W sprawie Klienta naszej Kancelarii, Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze potwierdził, że część z wyłączeń spod zakazu handlu przewidzianych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta nadal nie zawiera żadnych dodatkowych kryteriów, czy warunków ich zastosowania. Dotyczy to między innymi wyjątku przewidzianego dla podmiotów prowadzących wypożyczalnie sprzętu sportowego, czy wypożyczalnie książek. Dało to podstawę do prowadzenia sprzedaży w sklepach będących jednocześnie wypożyczalniami. Jak czytamy w orzeczeniu Sadu Rejonowego w Jeleniej Górze z 24 lutego 2023 r., w szczególności, ustawodawca nie wprowadził w tym zakresie zastrzeżenia, iż prowadzona działalność ma być działalnością przeważającą, o czym mowa w innych punktach przepisu. Reasumując, działalność obwinionego Klienta naszej Kancelarii nie naruszała zatem przepisów zakazu handlu w niedziele i święta w placówkach handlowych. Powyższe ustalenie skutkowało koniecznością umorzenia postępowania w sprawie o zarzucane obwinionemu wykroczenie. Zgodnie z art. 5 § 1 pkt 2 k.p.o.w. bowiem czyn obwinionej nie zawiera znamion czynu zabronionego - dodaje.

Suszyński podkreśla, że w przypadku chęci rozszerzenia działalności przez sklepy o wypożyczalnię sprzętu sportowego lub wypożyczalnię książek, pamiętać należy, by nie były to wypożyczalnie pozorne. W takim bowiem przypadku można dostać karę nawet do 100 tysięcy złotych. Należy więc spełnić wszelkie formalności i rzeczywiście zacząć prowadzić taką działalność.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro