Reklama

Protestowali w poznańskiej katedrze przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Sąd zdecydował

fot. stopklatka z nagrania Stonewell
fot. stopklatka z nagrania Stonewell

W poniedziałek zapadł wyrok w sprawie 32 osób, które w październiku 2020 roku protestowały w poznańskiej katedrze.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, poznański sąd uniewinnił 32 oskarżonych. Sędzia tłumaczyła, że owszem, przeszkodzili oni w odprawianiu mszy świętej, ale nie ze złośliwości. Wskazała, że ich zachowanie było motywowane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, wobec którego chcieli zaprotestować. Sędzia mówiła, że wyrok trybunału godził w prawa kobiet, a kościelni hierarchowie go pochwalali. - Konstytucyjna zasada rozdziału Kościoła od państwa jest w Polsce nagminnie łamania - powiedziała.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Przypomnijmy, że protestujący podczas mszy świętej weszli do kościoła i rozrzucili ulotki dotyczące aborcji. Krzyczeli też "mamy dość". Nie zabrakło transparentów, na których można było przeczytać m.in. że "katoliczki też potrzebują aborcji". Po odczytaniu ewangelii uczestnicy pojawili się pod ołtarzem. Sprawujący mszę kapłan poprosił zgromadzonych o spokój oraz zawiadomienie policji. Ostatecznie zakończył nabożeństwo. W katedrze wkrótce zjawili się policjanci, doszło do słownego sporu pomiędzy funkcjonariuszami i protestującymi. Po wylegitymowaniu uczestników protestu wypuszczono.

W grudniu 2021 roku uczestnicy, konkretnie 32 osoby, zasiedli na ławie oskarżonych. Prokuratura oskarżyła ich o złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego. Groziło im za to do 2 lat więzienia. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
42.46 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro