Reklama
Reklama

PTBS ma nowe propozycje dla swoich najemców

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Spółka uruchomi też infolinię do zgłaszania usterek oraz powoła radę złożoną z przedstawicieli najemców.

O problemach najemców Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego na łamach naszego portalu informowaliśmy nie raz. Nowe rozwiązania przedstawiono miejskim radnym oraz lokatorom podczas piątkowego posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej. Spółka przekazała wyliczenia kalkulacji stawki czynszu lokali mieszkalnych ze wskazaniem kosztów eksploatacji, remontów i obciążeń kredytowych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

"Rozumiemy, że zmiana stawek czynszu może być trudna. Koszty życia są niestety wyższe niż jeszcze kilka lat temu. PTBS ma jednak obowiązek wywiązywać się z zawartych umów kredytowych, pożyczek i zobowiązań wobec zewnętrznych podmiotów. Gdybyśmy wstrzymali zmiany stawek czynszu, nie moglibyśmy spłacać kredytów w pełnej wysokości. W takim przypadku musielibyśmy zwrócić natychmiastowo w całości pożyczone pieniądze, co odbiłoby się również negatywnie na portfelach najemców. Skumulowane w ten sposób koszty, które spółka musiałaby ponieść, w ujęciu wieloletnim i tak musiałyby zostać pokryte wpływami z czynszów. To zaś lokatorzy odczuliby jeszcze bardziej niż obecne zmiany stawek"- mówi Agnieszka Szymankiewicz, wiceprezes Zarządu Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Planowane na maj zmiany stawek czynszu różnią się zależności od zasobu i wynoszą od 1,71 zł do 10,92 zł za m2. To się nie zmieni, ale pojawiły się propozycje, które mają sprawić, by "zmiany były mniej dotkliwe dla mieszkańców".

"W ramach programu "Najem z dojściem do własności" PTBS zaproponował rozwiązania, które pomogą mieszkańcom. Spółka zwróciła się już do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o możliwość zmniejszenia oprocentowania kredytu zaciągniętego pod inwestycje. PTBS liczy na szybkie rozpatrzenie sprawy przez EBI" - przekazują miejscy urzędnicy.

Kolejną propozycją jest możliwość przeniesienia się do innego programu mieszkaniowego realizowanego przez PTBS: "POZnań i zamieszkaj". "Najemcy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, nie będą musieli przywracać lokalu, w którym aktualnie mieszkają, do stanu pierwotnego. Dodatkowo przy rozliczeniu zdawanego lokalu PTBS zwróci kapitał, który był przez mieszkańców spłacony w czynszu. Obecni najemcy będą też mieli priorytet przy kwalifikacji do nowego programu. Pozwoli to na płynną zmianę mieszkania i zapewni dostęp do bardziej przystępnych czynszów, które są przewidziane w ramach "POZnań i zamieszkaj"" - dodają przedstawiciele magistratu.

Lokatorzy zasobu "Najem z dojściem do własności" mogą też liczyć na program "Wakacje od zwiększonych odsetek". Odsetki wymagane do końca 2023 roku będą rozłożone w czasie w stawce czynszu na lata 2023-2026. PTBS zasili program kwotą blisko 800 tysięcy złotych. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z tej opcji będą płacić mniejszą stawkę czynszu - w roku 2024 i latach późniejszych będzie się ona jedynie nieznacznie zwiększać.

Ponadto PTBS wypracował rozwiązanie pomostowe dla lokatorów programu "Mieszkanie dla Seniora". "Obecnie spółka przygotowuje treść porozumień z mieszkańcami, w których doprecyzowane będą kwestie związane z korektą stawek dla najemców spełniających kryteria programu. Pierwotnie po majowych zmianach czynsz miał w tym zasobie wzrosnąć z 10,80 zł do 17,47 zł. Dzięki proponowanym rozwiązaniom nowa stawka wyniesie 13,92 zł" tłumaczą urzędnicy.

W ramach klasycznego programu TBS spółka proponuje, aby wspólnie z mieszkańcami ustalać działania dotyczące eksploatacji i remontów, dzięki czemu będzie można skuteczniej planować ich koszty.

Część lokatorów PTBS ma zamiar wystąpić na drogę sądową. "W związku z tym zarząd spółki zadeklarował, że prawomocne rozstrzygnięcie sądu na korzyść chociażby jednego najemcy w zakresie stwierdzenia nieprawidłowości w kalkulacji zmiany stawki czynszu, wywoła skutek w postaci korekty tej stawki dla pozostałych najemców danego zasobu" - przypominają przedstawiciele magistratu.

Planowana jest też lepsza komunikacja z lokatorami.

"W pierwszej kolejności stawiamy na transparentność i zdajemy sobie sprawę, że zmiany w komunikacji są niezbędne. Jesteśmy przekonani, że po wprowadzeniu zaproponowanych rozwiązań będziemy sprawniej przekazywać lokatorom informacje dotyczące działań w najważniejszych dla mieszkańców obszarach" - podkreśla Agnieszka Szymankiewicz, wiceprezes Zarządu Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Już od 20 marca TBS uruchomi "Dzień dla najemców". W ich ramach lokatorzy będą mieli możliwość indywidualnych spotkań z zarządem spółki. Będą się one odbywać w każdy poniedziałek, w godz. 15:00-17:00 przy ul. Konfederackiej 4. Na spotkanie można umówić się zarówno pod numerem telefonu 61 850 83 21 lub mailowo, pisząc wiadomość na adres [email protected].

Zmiany w komunikacji obejmą również kwestię bieżącej eksploatacji i remontów. Spółka planuje uruchomić linię telefoniczna do zgłaszania usterek. Trwają też prace nad usprawnieniem elektronicznego biura obsługi klienta wraz z udoskonaleniem aplikacji na smartfony iMieszkaniec. Zmieni się też strona internetowa.
Co więcej, zarząd spółki powoła organ konsultacyjny w postaci Rady PTBS, która będzie się składał z przedstawicieli najemców z poszczególnych programów mieszkaniowych.

Przypomnijmy, że zgodnie z przekazanymi informacjami decyzja o zmianie stawek czynszu spowodowana była wieloma niezależnymi od spółki czynnikami ekonomicznymi. "W 2022 r. znacząco wzrosły odsetki związane z obsługą kredytów i pożyczek zaciągniętych na budowę lokali mieszkalnych. Wzrost ten spowodowany jest podwyżkami stóp procentowych, co przełoży się na zmianę stawek czynszu, pomimo tego, że spółka skorzystała z wakacji kredytowych w zasobach, w których przepisy prawa dawały taką możliwość" - czytamy.

Do zmian stawek czynszu przyczynił się też wzrost kosztów energii elektrycznej i galopująca inflacja.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
110.62 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro