Reklama
Reklama

Donald Tusk w Poznaniu."Tylko w Wielkopolsce w 2022 roku zamknęło się 21 tysięcy firm. Tego na pandemię już nikt nie może zwalić"

fot. Platforma Obywatelska / TT/ screen
fot. Platforma Obywatelska / TT/ screen

W stolicy Wielkopolski odbywa się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Od piątku trwa wizyta Donalda Tuska w Wielkopolsce. Przewodniczący PO w ramach akcji #TuJestPrzyszłość po południu spotkał się z sołtysami w miejscowości Przybroda. Jeszcze dziś wrócił do tematu, składając im życzenia w dniu sołtysa. Dodał, że jak to w Wielkopolsce - na spotkaniu dużo rozmawiano też o rolnictwie. Podkreślił, że miał przyjemność spotkać się z bardzo ambitnymi osobami. Tusk pojawił się też na spotkaniu otwartym z mieszkańcami w Rokietnicy, gdzie między innymi mówił o gospodarce, propozycjach mieszkaniowych swojej partii, nadchodzących wyborach parlamentarnych, przedsiębiorcach oraz odpowiadał na zadawane pytania.

Na sobotę zaplanowano w Poznaniu wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Spotkanie odbywa się w hotelu Merkury przy ul. Roosevelta. Od rana pojawili się w tym miejscu między innymi szef klubu parlamentarnego KO Borys Budka, marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, wiceszef wielkopolskiej PO poseł Waldy Dzikowski, szef wielkopolskiej PO Rafał Grupiński, była premier Ewa Kopacz, prezydent poznania Jacek Jaśkowiak, poseł Nowoczesnej Adam Szłapka oraz lider PO Donald Tusk.

Spotkanie otworzył Rafał Grupiński. Głos zabrał też przewodniczący PO Donald Tusk. Jak mówił, Klub KO na wyjazdowym posiedzeniu podsumowuje 157 wydarzeń w ponad 50 miejscowościach w Wielkopolsce. "Wszędzie spotykamy przedsiębiorców, przedsiębiorczynie, działaczy i działaczki samorządowe, którzy mają głębokie poczucie krzywdy oraz marnowania wysiłku i nadziei ludzi, z którymi na co dzień współpracują" - podkreślał.

Odniósł się też do planów, po ewentualnych wygranych wyborach."W czasie pierwszych 100 dni naszych rządów będziemy chcieli zaproponować: kasowe rozliczenie podatku dochodowego PIT dla tzw. małych podatników" - zapowiadał. "Wprowadzimy przejęcie przez ZUS od przedsiębiorców wypłaty zasiłku chorobowego dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 pracowników łącznie) od 1. dnia niezdolności do pracy" - mówił i dodał, że intencją nowego rządu będzie przekształcenie Urzędów Skarbowych w Centra Obsługi Podatnika.

"Chcemy zlikwidować absurdy dot. składki zdrowotnej. Zaproponujemy odstąpienie od tego pomysłu, że przedsiębiorca płaci składkę zdrowotną nie tylko od dochodu z podstawowej działalności, ale też wtedy gdy np. musi sprzedać samochód" - mówił lider PO.

"Tylko w Wielkopolsce w 2022 roku zamknęło się 21 tysięcy firm. Zniknęły w jednym roku, w jednym województwie. To jest o 11% więcej niż rok wcześniej. Tego na pandemię już nikt nie może zwalić" - podkreślił i obiecał: "W Polsce przedsiębiorczynie i przedsiębiorcy oraz polscy handlowcy, będą znowu dumni ze swojej pracy. Będą mieli uczciwe warunki rozwoju i konkurencji. Państwo polskie będzie po to, aby wam pomagać, a nie przeszkadzać". Dodał, że "prosta prawda, że przedsiębiorcy utrzymują Państwo, a nie odwrotnie powinna dotrzeć do rządzących w Warszawie". "Jesteście solą tej ziemi" - zakończył i obiecał, że zrobi wszystko, by sytuacja się zmieniła.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro